Вітаю.
Ринок бездротових навушників останніми роками як виріс, а й подорослішав, що автоматично призвело до появи спеціалізованих моделей. Щоразу, коли починається агресивна конкуренція, ми бачимо виділення нових ніш, навскідку можна згадати кастомні бездротові навушники, ігрові моделі. Якщо дивитися на просунуті моделі TWS-навушників, наприклад, Galaxy Buds Pro будь-якого покоління, ми побачимо, що з інженерної точки зору це дуже складний і при цьому мініатюрний пристрій. У кожному навушнику кілька мікрофонів, свій процесор, який вміє без участі телефону відсіювати зовнішні шуми та задіює для цього AI-алгоритми. Є звукова прозорість, коли ви можете не лише слухати музику чи подкасти, але й чути шум навколишнього світу або виокремлювати мову, коли хтось звертається до вас. Ці невеликі крапельки перетворилися на дуже складний пристрій, який максимально насичений технологіями. І рано чи пізно стало зрозуміло, що TWS-навушники можуть замінювати слухові апарати, до яких ми звикли.
Слуховий апарат влаштований дуже просто порівняно з флагманськими TWS-навушниками. У ньому також є процесор, який розпізнає звуки і далі адаптує їх до людини, має часткові обмеження слуху. Зрозуміло, що ураження слуху може бути різним, так само як і типи і слухові апарати. Існують моделі, що мають завушне кріплення, є внутрішньоканальні динаміки. Важливою відмінністю стає те, що історично слухові апарати розвивалися так, що в них використовують батарейки. У внутрішньоканальних апаратах часто можна зустріти повітряно-цинкові батареї (тип 10). Зазвичай однієї батареї вистачає на термін від 3 до 12 днів, тут все залежить від інтенсивності використання та типу апарату.
Принцип роботи слухових апаратів дуже схожий на той, що ми бачимо в TWS-навушниках — розпізнавання звуків у зовнішньому світі, відсікання непотрібних, посилення мови або якихось важливих сигналів, озвучування користувачеві через вбудований динамік. Це медичні пристрої, які пройшли всю потрібну сертифікацію.
Вартість внутрішньоканальних цифрових слухових апаратів дуже висока. Пробігшись сайтами різних російських магазинів, можу відзначити, що вона сильно залежить від імені виробника. Починається в середньому від 50 тисяч рублів, в середньому перевищує 100 тисяч, але є окремі моделі, які перевалюють у вартості за 200 тисяч рублів. Будь-які медичні прилади коштують дорого. Батарейки теж недешеві, їх потрібно постійно міняти, і це витратний матеріал, який завжди з вами. Хворіти дорого, і з цим нічого не вдієш.
Творці TWS-навушників знайшли цей сегмент ринку і зненацька зрозуміли, що можуть швидко та ефективно його захопити. За оцінками ООН, у світі близько 5% людей страждають на розлади слуху, людей з повною глухотою серед них незначна кількість. У будь-якому випадку тих, хто слабо чує більшість, і втрату слуху можна компенсувати слуховими апаратами.
З технічної точки зору TWS-навушники з шумом придушення – це вже слуховий апарат. Погляньмо на специфікації слухового апарату Widex Unique CIC 330 (наскільки я розумію, їх вже немає у продажу в Росії, але це не відіграє ролі). Два мікрофони, цифровий процесор, виділення мови – все зазвичай і не виглядає чимось складним. Важливий момент для слухових апаратів – їх корпуси виготовляють на замовлення, що становить левову частку вартості. Тобто тут є кастомізація, що дозволяє заробити майстерням та лікарям.
Для TWS-навушників виготовлення кастомних корпусів також можливе, але в нашій країні ця послуга майже не представлена. У Росії для провідних навушників цим займається той самий Doctor Head. Вартість таких навушників не позамежна, вони адаптуються під вушний канал конкретної людини. Отже, зниження ціни на таку послугу за умови її масового запуску не викликає сумнівів. Як не дивно, для майстерень, які виготовляють слухові апарати, це також можливість диверсифікації бізнесу, нове поле для зусиль.
Електроніка для виробників слухових апаратів коштує дорого, тому що у них досить обмежений обсяг виробництва, нічого близького до обсягів Apple чи Samsung. Тому виробники навушників кинулися до ніші слухових апаратів, наявність сумісності зі смартфонами дає можливість провести індивідуальні налаштування безпосередньо в руках людини.
Наприклад, у минулому році з’явилася модель Bose SoundControl Hearing Aids. Навушники постаралися зробити максимально схожими зі слуховими апаратами, зокрема у них є змінні батарейки. Але програмне забезпечення для смартфонів характерне для Bose, до нього додали можливість налаштування пресетів для різних ситуацій. Ціна таких навушників – 850 доларів, і вони пройшли реєстрацію в США як медичний пристрій.

На тлі вартості слухових апаратів будь-яка вартість до 1 000 доларів виглядає як демократична, за аналогічних можливостей це майже вдвічі дешевше, ніж раніше. Але якщо дивитися на навушники, які брали за основу, ціна виростає плюс-мінус вдвічі. Пояснення тут у тому, що потрібна процедура клінічних випробувань, а також отримання сертифікатів, що коштує грошей. Розробка для великих виробників не забирає значних ресурсів, виробництво також коштує недорого, а от сертифікати влітають у копійчину.

На знімку ви бачите жінку з навушником Jabra Enchance Plus, це слуховий апарат, який неможливо відрізнити від звичайних навушників TWS, і це один з плюсів таких пристроїв. Ціна таких «навушників» — 800 доларів, що недорого для слухових апаратів. У Jabra поспішали вивести продукт на ринок, спочатку він працює тільки з iPhone, за оглядами складається враження, що є безліч моментів, які роблять цей продукт сирим. Але факт у тому, що Jabra кинулась у новий сегмент ринку, оскільки бачить тут перспективи, як і інші гравці. Продаються такі навушники лише через лікарів, у вільному продажу їх знайти не можна.

У жовтні Sony запустили свою модель навушників для людей з вадами слуху, за вартістю в 1 000 доларів вони доступні для покупки без візиту до лікаря. Цікаво, що в Sony розробили дві моделі навушників, одна нагадує класичний слуховий апарат і створена у співпраці з WS Audiology (WSA), яка виробляє апарати Widex. Тут ми бачимо поєднання двох світів.

З останніх новин таких навушників на ринок виходить модель HP Hearing Pro вартістю 699 доларів.

Також отримано медичний сертифікат, але це стандартні навушники, причому від компанії Nuheara, яка спеціалізується на слухових апаратах у звичному форм-факторі. Те, що в HP вирішили вийти в цей сегмент, не випадково, продаж в B2B-каналі для компанії важливий, а тут є потреба в таких пристроях.
На наших очах формується новий сегмент, що дуже змінить ландшафт ринку слухових апаратів. Сучасні TWS-навушники потужніші і кращі, ніж слухові апарати, як наслідок, адаптувати їх під нові завдання не дуже складно. Хтось створюватиме універсальні рішення з можливістю індивідуального налаштування будинку. Якісь із компаній підуть у канал роботи з лікарями та клініками. Кожен матиме свою стратегію. А для нас цей приклад цікавий тим, що виробники електроніки знайшли новий сегмент на ринку, який вже досить розвинений і не потребує великих інвестицій у розробку та просування. Але може дати збільшення продажів своїх продуктів, звідси така штовханина серед компаній, які ніяк не асоціюються з медичними приладами. Для людей, які слабо чують, виникла конкуренція хороша тим, що з’явиться більше продуктів, а ціни знизяться, вони вже почали падати.