Вітаю.

Коли Apple і Samsung запустили на ринок розумні мітки для пошуку зниклих речей, то головним питанням стало тільки одне — як швидко їх почнуть використовувати для стеження за іншими людьми. Результат не змусив себе чекати, такі мітки коштують недорого, спираються на парк пристроїв, якими користуються у всьому світі, в результаті вони є ідеальним засобом для стеження. І ті ж мітки AirTag від Apple стали найпопулярнішим засобом стеження за іншими людьми, причина в тому, що в них дуже легко відключити “пищалку”, вони не повідомлятимуть про свою присутність звуком.

Але навіть якщо пищалка не відключена, то звук лунає близько 15 секунд на гучності 60 дБ, такий звук не завжди можна почути. Без втручання в програмне забезпечення міток від Apple їх широко використовують для стеження інших людей, і це сотні доведених фактів у всьому світі. Наприклад, у Канаді поліція Йорка повідомила про п’ять випадків угону дорогих автомобілів з вересня по грудень 2021 року, коли для відстеження їхнього розташування використовувалися мітки AirTag. Це доведені випадки використання розумних міток у такій якості, і їх безліч у всьому світі.

Нагадаю, що ви можете встановити мітку непомітно приліпити на корпус машини. Вона зв’язується зі всіма пристроями від Apple навколо і використовує їх, щоб передати свої координати. Щоб уникнути стеження, в Apple проробили наступний трюк – мітка, що знаходиться більше восьми годин далеко від початкового iPhone, починає їсти (динамік нескладно “вбити” перед встановленням мітки). Також на всі iOS пристрої поблизу відправляється повідомлення, що поруч є чужа мітка. Що має напружити їх власників, але жодної інформації при цьому не дасть — відключити таку мітку неможливо, як і дізнатися, як давно вона за вами стежить. Для того, щоб відстежити переміщення машини, восьмої години вистачить за очі.

Для тих, хто живе разом, стеження за іншою людиною не важко — вибираєте мітку від Apple, якщо у людини Android, і мітку від Samsung, якщо у нього iPhone. Людина не дізнається, що за ним стежать, бо не отримає жодного попередження. І це недолік систем, які створюються компаніями для “своїх” платформ, тут немає єдиного підходу, що робить їх ідеальними для зловмисників.

Проблема нашої приватності полягає в тому, що розумні мітки коштують відносно недорого, орієнтуються на масові пристрої, які допомагають їх відстежувати. Теоретично не повинно бути, практично недоліки систем занадто помітні, щоб їх ігнорувати.

Мені подобається інший спосіб, як зловмисники можуть використовувати розумні мітки. Наприклад, у вас є відокремлений будинок і вам потрібно відстежити, коли в ньому з’являються люди, ви знаєте, що хтось має iPhone. Розміщує поряд свою мітку, а далі дивіться, коли вона з’являється онлайн, тобто коли оновлюється інформація про її місцезнаходження. Цей час збігається з часом, коли поряд з’являється хтось із iPhone. Те ж саме можна зробити в чужій квартирі, де це зовсім не викличе труднощів (знайти мітку власник квартири не зможе, а швидше за все подумає, що проблема з міткою, яка є у сусідів, що, звичайно ж, не так). Такі схеми стеження добре описані тут.

Єдине, що вам потрібно знати, це те, що ваша жертва користується iPhone (або має планшет від Apple). Решта стає вторинним. І в цьому аспекті AirTag ідеально вбудовується у будь-які шахрайські схеми. У Apple формально дбають про користувачів і багато говорять про безпеку, наприклад, пишуть таке:

“Трекер AirTag та мережа “Локатор” розроблялися з урахуванням захисту конфіденційності. Трекери AirTag та аксесуари з підтримкою “Локатор” мають унікальні ідентифікатори Bluetooth, які часто змінюються. Це запобігає відстеженню вашого переміщення. Під час пошуку через мережу «Локатор» пристрою в автономному режимі, трекера AirTag або аксесуара з підтримкою «Локатор», інформація всіх порушених осіб захищена наскрізним шифруванням. Ніхто, включаючи Apple, не може ідентифікувати користувачів або пристрої, задіяні в пошуку втраченого аксесуара з підтримкою «Локатор».

Перекладаючи з корпоративної мови на загальнолюдську, можна сказати наступне: ми в Apple не зберігаємо жодної інформації, хто і коли відстежував ваші пристрої за допомогою міток, не хочемо зв’язуватися з цим питанням, і тому відваліть. Фактично це ідеальне обладнання для стеження, причому компанія-виробник офіційно заявила, що допомагати правоохоронним органам не буде, оскільки такої інформації немає. Круто? Не те слово.

Але говорячи про стеження, треба розуміти, що вона часто має характер побутової, коли дружини чи чоловіки намагаються відстежити свої половини за допомогою тих чи інших технологій, у нас про це був окремий матеріал.

Використовуючи розумну мітку, можна отримати точні координати людини у будь-який момент часу, а головне, що вона, швидше за все, не отримає попередження про це у жодному вигляді. Одним словом, дешевий і простий спосіб стеження, який є ефективним на практиці для мільйонів людей.

Чи є сьогодні реальна можливість захиститися від трекерів та того, як вони шукають ваші координати? Де-факто такого способу немає. Користувачі iOS, які бачать чужі трекери поблизу, повинні занепокоїтися цим, також ви можете звернутися до правоохоронних органів щодо того, що за вами хтось встановив стеження. За вашим зверненням маємо зробити запит до компанії Apple, а вона, у свою чергу, видати інформацію, кому належать трекери, до якого облікові записи Apple вони прив’язані. Проблема в тому, що навіть якщо вдасться знайти людину, то вона може сміливо заявити, що трекер був втрачений і він зовсім не розуміє, як пристрій потрапив до вас. Одним словом, це безглузда історія, витрачати на цей час точно не варто.

Не зайвим буде сказати, що ПЗ тегів можна модифікувати так, щоб отримувати більше інформації з навколишнього світу, а інфраструктура компаній справно цю інформацію передаватиме зловмисникам. Одним словом, вийшов продукт, який для більшості людей становить небезпеку, на ура використовується зловмисниками.

До появи тих же AirTag або SmartTag на ринку було безліч трекерів (ті ж Tile), але ніколи вони не мали інфраструктуру, подібну до тієї, що дає Apple за своїми мітками. Нові історії стеження, або, точніше, відстеження стали можливими за рахунок більшої поширеності iPhone, які використовують для відправки координат і пошуку пристроїв.

Думаю, що збільшення кількості міток, які використовуються для стеження за людьми, машинами, призведе до того, що в низці країн вони будуть заборонені з боку держави, або компанії-виробники придумають способи, як домогтися того, щоб їхнє незаконне використання було неможливо в принципі . Думаю, що у 2022 році такі законодавчі ініціативи вперше з’являться, а надалі вони широко поширяться на ринку.

Ви використовуєте розумні позначки для пошуку речей?