Якщо хтось не в курсі, то «Урал» був одним із відомих радянських брендів у галузі радіоелектроніки. Його історія починається з появи у Москві 20-ті роки минулого століття першого заводу з виготовлення радіоприймачів. Тоді він називався «Перший державний електротехнічний завод», який пізніше перейменували на «Моселектрик».

У військові роки завод був евакуйований в Сарапул (місто в Удмуртії, нині Удмуртська Республіка), де виготовляв радіоапаратуру для військової техніки.

На початку 50-х років радіозавод випустив перший приймач під маркою Урал. І з цього моменту все закрутилося-закрутилося: у період з 1960 по 1990 роки було вироблено понад 30 мільйонів радіоприймачів для вітчизняних автомобілів.

У Росії з’явилося підприємство «Урал-Центр», яке створювало автомагнітоли. Починаючи з 2003 року у підмосковному Реутові було організовано виробництво акустики разом із МТУСІ. Таким чином з’явився Ural ConceRT CDD – автомобільна платформа, що перепрограмується, яка розуміла будь-які формати аудіофайлів.

Сьогодні «Урал» постачає своє обладнання на російські автозаводи АвтоВАЗ, УАЗ, ГАЗ.

Починаючи з 2018 року, бренд «Урал» став надавати потенційним користувачам портативні колонки. Так, збираються вони в Китаї на найбільших заводах (абсолютно так само роблять інші компанії), проте дизайном, вибором комплектуючих займалися хлопці на нашому боці. Крім того, це важливо наголосити, у доведенні аудіотракту брали участь акустики кафедри МТУСІ та ще кілька важливих персон, пов’язаних із професійним аудіо.

На даний момент бренд «Урал» має кілька серій портативних пристроїв: М-1, М-2, М-3, М-4 і М-5. Перші – маленькі та прості, останні – великі та просунуті.

Сьогодні йтиметься про портативну колонку «Урал ТТ М-5». Це відносно великий пристрій із захистом від пилу та вологи за стандартом IP67, що має два 15 Вт випромінювачі та яскравий дизайн.

Її вартість становить близько 8500 рублів. Це майже вдвічі дешевше, ніж просять за аналогічний продукт, наприклад, JBL.

PS У зв’язку з обстановкою в Росії ціна трохи збільшилася, тому що ще два місяці тому за апарат просили 6 500 рублів.

Технічні характеристики

  • Максимальна вихідна потужність, Вт: 2 х 15 + 5
  • Діапазон частот, Гц, не уж: 60 – 20 000
  • Відношення сигнал/шум, дБ, не менше: 80
  • Коефіцієнт гармонік, %, трохи більше: 0,1
  • Версія Bluetooth: 4.2
  • Профілі Bluetooth: A2DP V1.2, AVRCP V1.4, GAVDP 1.2
  • Аудіокодек Bluetooth: SBC
  • Дальність дії Bluetooth, м, не менше:10
  • Відстань між АС у режимі TWS, м, не більше: 5
  • Напруга вбудованого акумулятора,: 7,4
  • Ємність вбудованого акумулятора, мАг: 5000
  • Типовий час роботи без підзарядки в режимі відтворення при рівні гучності 50%, год: 30
  • Типовий час роботи без підзарядки в режимі відтворення при максимальній гучності, ч: 8
  • Час заряду вбудованого акумулятора, год: 5–6
  • Гніздо для підключення зовнішнього джерела живлення: USB Type-C
  • Напруга зовнішнього джерела живлення,: 5 ± 0,3
  • Струм зовнішнього джерела живлення, А: 2
  • Вихід напруги живлення зовнішнього пристрою (Power bank), В/А: 5/1
  • Типорозмір гучномовця, мм: 2 x 70 + 30
  • Ступінь захисту корпусу від пилу та вологи: IP67
  • Розміри, мм: 287 х 118 х 122
  • Вага, г: 1440

Комплектація

  • Акустична система
  • Кабель аудіо MiniJack (3,5 мм) – MiniJack (3,5 мм) (50 см)
  • Кабель USB – USB Type-C (50 см)
  • Інструкція з експлуатації
  • Гарантійний талон

Дизайн

Якщо ви заглянете на сайт виробника, то зрозумієте, що у них досить яскраве позиціонування: чорно-червоні тони, гучні гасла капслоком «НІЧОГО ЗАЛИШНЬОГО», «ТІЛЬКИ ЗВУК», «ЧЕСНИЙ ЗВУК», «НІ НЕНАВИСТИ» з фоновим малюнком фігури (я так розумію, в образі Данила Багрова) і таке інше.

Загалом я вітаю такі рішення, оскільки серед десятка однакових брендів необхідно якось виділятися. Тим більше, коли у тебе бренд з російською назвою «Урал». Крім того, деякі портативні колонки мають мілітарі-забарвлення, досить агресивний зовнішній вигляд з фірмовими логотипами.

У мене на огляді виявилася акустика у суцільному червоному кольорі. Але є такі самі, тільки хакі (зелена чи червона), і називаються вони «Спецназ» або «Тайга». Мені здається цілком патріотично. Краще так, ніж вихваляти зарубіжні дизайнерські рішення. Особливо актуальним є саме зараз.

Колонка має форму витягнутого трикутника. Конструкція досить складна для лиття: багато переходів – плавні, різкі, округлі тощо. Це я до того, що над дизайном працювали, а чи не брали типову заготівлю.

На правому та лівому пасивних випромінювачах нанесені чорним кольором перевернуті один щодо одного дві літери «Т». У бренду “Урал” є така серія – “ТТ”, вона позиціонується як молодіжна. Знову плюс у скарбничку дизайнерам: а могли б і не морочитися.

По центру гаджета красується об’ємний логотип УРАЛ червоного кольору з чорною обведенням.

Знизу теж досить оригінально з погляду дизайну. Там є дві гумові ніжки у формі трикутників, усередині яких вигравірувано щось на кшталт прицілу в комп’ютерних іграх. Між ніжками є глянсова пластикова вставка з інформацією про пристрій.

Корпус виконаний повністю із пластику. Тут застосовували два кольори – сірий та чорний. А ось основну частину покрили тканиною із чорно-червоними нитками. Це ми могли бачити в пристроях бренду JBL і не тільки. Втім, розробники “Уралу” і не приховують, що “вивчили безумовного лідера ринку портативних колонок, продукцію, що постачається під брендом JBL”.

Зверху — дві дужки складної форми для кріплення ремінця, що йде в комплекті (на ньому вигравірувано напис «УРАЛ»). Елементи прикручені металевими шестигранними гвинтами.

Загалом дизайн пристрою мені цілком імпонує. А те, що на корпусі красується логотип російською мовою, особливо тішить.

Складання та елементи

Пристрій Урал М-5 зібрано досить добротно, лиття корпусу гарної якості. Але, можливо, трохи програє JBL, LG чи Sonos.

Окремо варто згадати, що всі портативні колонки «Урал» мають ступінь захисту від води та пилу IP67. Це приємний бонус.

Зверху на корпусі розташовані об’ємні кнопки управління апаратом: увімкнення/вимкнення, гучність менше, TWS (підключення другої колонки), гучність більше, пару. Натискання тверде, хід мінімальний, чутно гучний звук «кліку».

З протилежного боку під масивною заглушкою (товщина близько 10 мм) – рознімання:

  • USB Type-A для живлення зовнішніх пристроїв 5В/1А
  • USB Type-C для заряду акумулятора колонки
  • Вхід AUX. У комплекті є кабель 3.5 мм – 3.5 мм

На лицьовій панелі знизу — круглий індикатор роботи пристрою, підключення по AUX і чотири трикутники, що позначають заряд акумулятора, що залишився.

Загалом, всі можливі сучасні методи підключення до “Уралу М-5” є, більш того, можна ще й підживити будь-який гаджет, приєднаний до USB-A.

Про звук

Компанія «Урал» в основному наголошує на продаж потужних підсилювачів для автомобілів, сабвуферів, кросоверів, акустики та аксесуарів для всього цього добра, тому варто розуміти, що портативна акустика – лише невелика частина продукції. Не варто до неї ставитися надто критично.

У моделі «Урал М-5» використовуються два активні випромінювачі діаметром 70 мм і два пасивні випромінювачі по 30 мм. Кожен із динаміків видає до 15 Вт. Зауважте, виробник не намагається грати з цифрами, мовляв, загальна потужність 200 Вт (хоча це лише RMS).

Частотний діапазон – від 60 Гц до 20 кГц. Співвідношення сигнал/шум – 80 дБ, коефіцієнт гармонік – 0,1%.

Як я вже говорив раніше, у розробці та налаштуванні пристроїв брали участь фахівці, які працювали над популярними серіями автомобільної акустики «Урал АК» та Warhead. Перераховувати їх не стану – інформація є у відкритих джерелах.

Після прослуховування музики різного жанру я дійшов висновку, що інженери вирішили наголосити на опрацюванні середніх частот з невеликим акцентом на високі частоти.

В цілому, рішення правильне, тому що прокачувати низькі частоти в такому розмірі корпусу – невдячна справа: вони будуть качати, але гучність акустики буде слабкою.

У результаті ви отримуєте дуже гучний звук із чистою передачею голосу. Причому я не можу сказати, що колонка «кричить», як багато дешевих пищалок. Тут справді дуже хороший діапазон.

Загалом, ставка була гучна без спотворень і правильну передачу промови/голосу виконавця.

Низькі частоти теж нікуди не поділися, але вони виражені негаразд. Допомагають у «прокачуванні» два пасивні випромінювачі з боків. Їхній хід середній. У цьому плані JBL цікавіше. А можливо, в Уралі просто механічно обмежили пасивні випромінювачі, щоб їх не вирвало в прямому і переносному сенсі при програванні Моргенштерна.

Стереоефект приємний, його добре чутно. Стереобаза широка, на відстані кількох метрів ви це відчуваєте.

Динаміки встановлені так, що вони спрямовані вперед, тому немає такого поняття, як «звук навколо».

Загалом, якщо вам потрібна портативна колонка, яка голосно грає і чудово передає голос, то «Урал М-5» – ваш вибір.

Якщо порівнювати «Урал» з гаджетами JBL, це десь рівень Charge 5 по басах і гучність плюс-мінус як у Xtreme 3.

Враження

Я із задоволенням протестував колонку, яка випущена під нашим брендом із великою історією. Звичайно, як і багато гаджетів на нашому ринку електроніки, «Урал М-5» збирається в Китаї. Але за цим стоїть штат дизайнерів та фахівців, які доводили звук до ладу. Тобто це не просто наклеїли шильдик – і все готове (щось на кшталт OEM).

Природно, відомі бренди типу JBL будуть мати більш високий попит. Однак зараз їхня робота в Росії під великим питанням (PR вже не працює з журналістами з відправки на тест апаратів). Тому гаджети потихеньку закінчуються, а ціни невблаганно зростають, незважаючи на курс валюти, що стабілізується.

Зараз ні в чому не можна бути впевненим, але мені здається, що бренди на зразок «Уралу» зможуть успішно продавати пристрої в нашій країні. А ось імениті компанії або підуть назавжди, або реалізовуватимуть свої апарати втридорога, а їх кількість буде обмеженою.

Що стосується конкретно моделі “Урал ТТ М-5” – прикольна портативна колонка, яку зовсім не соромно купити собі або в подарунок. Її звукові якості непогані: вона грає рівно на ті гроші, які за неї просить виробник, не більше не менше.

Якщо у вас є близько 15 000 рублів, то поки що можна купити як чудову альтернативу JBL Charge 5. Додавши ще 5 000 рублів, ви зможете придбати реально крутий продукт під назвою Xtreme 3. Ну ось такі сьогодні ціни. Загалом: «Думайте самі, вирішуйте самі – мати чи не мати…»