Нещодавно Xiaomi представила нову версію своєї фірмової оболонки MIUI 13. На мій погляд, MIUI вже як пару років на рівних змагається з оболонками OneUI від Samsung та EMUI від Honor/Huawei, не поступаючись їм у простоті та зручності.

Принагідно зазначу важливий факт, який не всі розуміють. В оболонці Xiaomi немає вбудованої реклами. Реклама може зустрічатися в встановлених програмах для перегляду відео або аудіо. У принципі ніхто не заважає ними не користуватися або просто видалити. Основне, з чим стикається користувач на першому етапі – це численні повідомлення з пропозиціями нових ігор від фірмового магазину додатків GetApps. Відключається одним тапом.

Для опису змін в MIUI 13 Xiaomi вирішили використовувати картинку з айсбергом. Як відомо, у айсбергів завжди надводна частина менша за підводну. Компанія натякає, що основні зміни під капотом.

Таким чином, MIUI 13, як і раніше, візуально і функціонально практично не відрізняється від MIUI 12. Відповідно, в цьому матеріалі в першу чергу розберемо основний перелік нововведень і змін MIUI 13, а також MIUI 12.5 (огляд якої ми пропустили, оскільки кількість змін там було мінімально).

Це буде матеріал більшою мірою вже для тих, хто знайомий з оболонкою. Якщо ж ви знайомитеся з MIUI вперше, хочете подивитися на її можливості, як організована адресна книга, як без проводів віддалено підключитися до смартфону як до FTP-сервера, як приховати геолокацію та метадані на фотографіях, слід подивитися огляд MIUI 12.

Нові супершпалери

Супершпалери були презентовані ще в MIUI 12. І ця функція доступна тільки на смартфонах з AMOLED-екраном середнього та вищого цінових сегментів, оскільки, по суті, це навіть не шпалери, а якась тема, яка починається з Always-on екрану та супроводжує користувача між екранами робочого столу.

У MIUI 12 нам були доступні лише Марс та Земля. На момент випуску оболонки такий підхід пояснювався тим, що в липні 2020 Китай запустив у політ ровер на Марс. Ровер, до речі, успішно досяг мети і тепер ділиться фотографіями.

Тепер користувачам є ще кілька варіантів супершпалер.

При цьому додатковою особливістю стала можливість обрати зони наближення.

Наприклад, для Землі це може бути мис Каменяк у Хорватії, рисові тераси Гаунсі в Китаї, дуже красиво виглядає грецький пляж Навайо, є ще кілька варіантів. Думаю, Xiaomi нарощуватиме асортимент, так що не бачу сенсу перераховувати все.

Також є варіанти для Марса.

А супершпалери з видом гір Сигуян змінюються протягом дня відповідно до руху сонця та погоди у вас за вікном (якщо сонечко, то схил гори буде залитий сонцем, тощо).

Супершпалери – це досить простий, але ефективний трюк, що відразу має користувача.

Інші нові шпалери

Ці шпалери доступні тільки на AMOLED-екранах. Основна причина в тому, що дія відбувається на чорному тлі, а OLED-екрани, як відомо, мають 100% чорний колір без засвітів і відмінну передачу кольору. На IPS-екрані подібні шпалери виглядали б невиразно.

Наводжу картинки у вигляді скріншотів, тому що на даний момент опція недоступна. Але вона працюватиме як на смартфонах, так і на годиннику. Припустимо, що ми чекаємо на офіційний реліз суперфлагмана Xiaomi 12 ULTRA або чогось подібного, щоб з помпою викотити фічу на кращому екрані.

Xiaomi влаштувала колаборацію з проектом «Краса науки» і зняла, як під мікроскопом кристалізується вітамін С та інші дозволені речовини. Компанія каже, що різні концентрації утворюють чарівні кристалічні візерунки, а покадрова зйомка через мікроскоп з поляризованим світлом розкриває їхню різноманітність, що захоплює дух.

Додаток «Нотатки»

У Xiaomi доопрацювали стандартний додаток «Нотатки». Вийшов досить потужний комбайн, який легко замінить платні варіанти.

По-перше, нотатки тепер можна сортувати, групувати за папками.

Другий момент – це додавання голосових нотаток, які також можна групувати.

По-третє, тепер можна створювати не тільки письмові нотатки або нотатки з картинками, а й ментальні карти (mind map). Карти можна експортувати як картинок.

По-четверте, програма заточена на роботу зі стилусом, хоча можна малювати і пальцями, і тепер підтримує розпізнавання фігур та робить лінії прямими. Прямокутники, квадрати, кола і навіть такі складні форми, як серце. Є кілька інструментів для малювання, яких вистачить більшості за очі.

При цьому фігури можна не лише малювати, а й покрутити.

П’яте нововведення, що зверху знаходиться іконка, що дозволяє переключити режим «Завдання», і тут у нас to-do лист.

Одна нотатка може містити і друкований, і рукописний текст, і зображення, і голосові нотатки. Напевно, Xiaomi образяться, але можна сказати, що компанія створила свою версію Evernote або OneNote. Зрозуміло, не настільки просунуту, але безкоштовну, без реклами та вже завантажену на смартфон.

Бічна панель

Бічна панель вмикається у налаштуваннях. Базова річ, яка є у багатьох виробників. Фішка Xiaomi в тому, що бічну панель можна використовувати для мультизадачності, оскільки за замовчуванням всі програми з бічної панелі відкриваються у вигляді міні-вікон. Відповідно, це зручно, якщо треба швидко зробити нотатку, або можна відкрити месенджер або браузер у міні-вікні, щоб скопіювати щось.

Водяні знаки

Ще одна міні-фіча, яка досить корисна. Тепер смартфон дозволяє замостити будь-яку картинку водяними знаками. Наприклад, коли восени їздив до Абхазії та орендував автомобіль, у мене попередньо попросили фото паспорта та прав. І мені довелося відкрити Photoshop, щоб розставити на зображенні водяні знаки. В цьому випадку все можна зробити на телефоні.

Xiaomi каже, що ставить водяні знаки від душі, і отримав безліч сертифікатів безпеки це підтверджують. Хоча особисто мені хотілося б мати можливість змінювати розмір і прозорість шрифту, а також щільність заповнення.

Під капотом

Починаючи з версії 12.5, у Xiaomi почали активно працювати над тим, щоб зробити оболонку більш плавною, продуктивною, енергоефективною та чуйною.

Так, наприклад, про версію 12.5 говорили, що вона знизила використання CPU на 22% і стала на 15% енергоефективнішою.

Принагідно пріоритет отримали жести управління. Xiaomi каже, що коли CPU активно працює, користувач може мати справу з підвисаннями. Тепер елементи управління виведені в пріоритетну зону, тому смартфон завжди прореагує на дію користувача.

Версія MIUI 13 продовжує розвиток так само (енергоспоживання ще на 10% знизили). Тепер смартфон стежить за діями користувача та супроводжує, спрямовуючи ресурси саме туди. Тобто тепер не буде ситуацій, коли смартфон щось обраховує в фоні, через що весь смартфон підвисає.

Xiaomi говорить, що система стала на 40% ефективнішою, оскільки смартфон активніше завершує процеси, що не використовуються, звільняючи пам’ять і CPU для поточних завдань.

Плюс застосували нову систему дефрагментації та впорядкування даних. Так, Xiaomi каже, що через 36 місяців пам’ять Android-смартфону починає працювати на 50% менш ефективно, бо забита сміттям. Для порівняння, за 36 місяців смартфони від Xiaomi показують зниження продуктивності лише на 5%. В принципі, могли просто написати в інструкції, що раз на 3 роки можна і повне скидання пристрою робити, видаляючи все.

Тут, звичайно, все це виміряти і перевірити складно протягом короткого тесту. Пристроєм добре було б прямо щільно користуватися хоча б півроку. Ну чи треба буде нашому Ромі Білих відправити смартфон із MIUI 13 на тест. Він раніше завжди скаржився, що інтерфейс не такий плавний, як на iPhone, і розрізняв деякі мікролаги. Ось треба буде провести експеримент!

Які пристрої отримають MIUI 13

Нижче — список пристроїв, які вже розпочали або найближчим часом отримають оновлення до MIUI 13. Якщо ваш смартфон працює на MIUI 12.5, то є великий шанс, що й нову MIUI 13 він отримає.

 • Mi 11
 • Mi 11 Ultra
 • Mi 11i
 • Mi 11X Pro
 • Mi 11X
 • Xiaomi Pad 5
 • Redmi 10
 • Redmi 10 Prime
 • Xiaomi 11 Lite 5G NE
 • Xiaomi 11 Lite NE
 • Redmi Note 8 (2021)
 • Xiaomi 11T Pro
 • Xiaomi 11T
 • Redmi Note 10 Pro
 • Redmi Note 10 Pro Max
 • Redmi Note 10
 • Mi 11 Lite 5G
 • Mi 11 Lite
 • Redmi Note 10 JE
 • Redmi Note 11S
 • Redmi Note 11
 • Redmi Note 11 Pro 5G
 • Redmi Note 11 Pro

Висновок

Мені подобається, як розвивається оболонка від Xiaomi. І подобається, що зараз від прагнення додати якнайбільше свистелок перейшли до оптимізації та відточування дизайну.

Якщо серед читачів є ті, хто вже оновив свої смартфони на MIUI 13, розповідайте враження!