Вітання.

В останні роки практично в той же час Samsung випускає оновлення OneUI для своїх смартфонів та інших пристроїв. Спочатку оновлення OneUI (а також нова версія Android) з’являється на флагманах актуальної лінійки, потім оновлюються моделі попередніх сезонів. Зазвичай актуальні моделі віком два-три роки оновлюються протягом кількох місяців. Щоб уточнити цей момент, варто звернутися на підтримку Samsung, хоча там не завжди видають інформацію про конкретні терміни оновлення для того чи іншого регіону. Нагадаю, що починаючи з 2022 року, всі нові моделі будуть отримувати чотири роки оновлень OneUI (Android) і п’ять років оновлень безпеки. Що автоматично робить моделі від Samsung найактуальнішими за версією Android у довгостроковій перспективі (лінійку Pixel можна на розгляд не брати).

Наш огляд змін OneUI 5.0 зроблено на прикладі Samsung Galaxy S22 Ultra, всі оновлення прилетіли повітрям.

Стало доброю традицією щороку змінювати шрифти, адже саме текст та його відображення на екрані формують сприйняття інтерфейсу (не тільки вони, але багато в чому саме так). У OneUI 4 шрифти стали ажурнішими, подивіться самі.

Тепер шрифти збільшилися у розмірі, вони виглядають масивнішими і краще читаються. Немає тієї ажурності, яка сподобається тим, хто хоче не вдивлятися в екран, а побачити все на першому погляді.

Графічний дизайн помітно змінився, тут доданий перелив екрану при дзвінках на номери, яких немає в пам’яті телефону (така собі хвиля).

Здається, що це зміни по дрібниці, але все разом створює інше сприйняття пристрою. Тим, хто користувався смартфоном від Samsung, доведеться звикати до цих відмінностей. Але за кілька днів це цілком можливо зробити. Зокрема, змінили ефекти розмиття в меню, спростили колірні схеми, підвищили яскравість кольорів, але при цьому привели всі іконки до єдиного стилю, щоб забрати колірне багатоголосся.

Налаштування екрана блокування, шпалери та палітра кольорів

Довгим натисканням на екрані блокування викликаємо редактор екрана, можна прибрати або змінити елементи, налаштувати шпалери. У розділі “Шпалери” з’явилося більше різних картинок, їх можна встановити для будь-якого режиму.

Збільшили кількість варіантів палітри кольорів. Але принцип залишився рівно тим самим, що й раніше.

Фон під час дзвінка для контакту

Для кожного контакту, збереженого в пам’яті телефону, можна виставити своє тло, це може бути ваша унікальна картинка, яка відображається на весь екран. Таким чином вирішується проблема невеликої контактної іконки при дзвінку, тепер ви можете поставити картинку на весь екран, і це може бути що завгодно. Приємна фішка для тих, хто любить бачити не ім’я того, хто дзвонить (воно нікуди не поділося), а здалеку визначати, хто саме дзвонить, по картинці.

Режими та сценарії (колишні сценарії Bixby)

У Samsung вирішили відмовитися від назви “Сценарії Bixby”, перейменували розділ на “Режими та сценарії”. Його значок у шторці повідомлень дуже нагадує логотип “Сбера”.

У розділі “Режими” можна знайти налаштування для різних режимів – “Сон”, “За кермом”, “Робота”, “Тренування”, “Відпочинок”. У кожному ви налаштовуєте поведінку смартфона так, як вам потрібно. З плюсів – можливість підключити різні пристрої з SmartThings, наприклад, налаштувати роботу телевізора або пилососа. Фактично це ті ж сценарії, що й були, тільки вони ідейно винесені в режими, що повторюються, дії, які ми робимо вдома або на роботі. Зверніть увагу, що активація режимів автоматична чи ручна.

Сценарії – це події, які ви налаштовуєте під конкретні завдання. Наприклад, мені подобається сценарій, коли ваш смартфон після досягнення 100% зарядки може вголос зачитати вам таке повідомлення. Але цікавішим є сценарій управління розумним будинком: ви отримуєте дзвінок, і тут же ваша техніка завмирає, наприклад, телевізор вимикає звук, пилосос припиняє на час дзвінка прибирання. Погодьтеся, що це зручно. Сценарії стали різноманітнішими, тепер можна відкривати не одну програму, а кілька. Також сценарії працюють в автономному режимі.

Віджет “Розумні рекомендації”

На екрані можна встановити віджет, який аналізуватиме ваші дії і підказуватиме, що потрібно зробити. Передзвонити людині, чий дзвінок ви пропустили, включити програму, якою ви зазвичай користуєтеся в цей час, і таке інше. Досить зручна штука, до якої потрібно спочатку звикати.

Стек віджетів на головному екрані

Відмінна фішка для тих, хто не хоче створювати кілька екранів із віджетами, але місця для них не вистачає. Тепер можна створювати стек віджетів, коли ви поєднуєте кілька віджетів в один і можете просто перегортати їх на одному екрані. Дуже зручно, рекомендую.

Багатозадачність та жести

У розділі “Лабораторія” можна увімкнути керування жестами для режиму багатозадачності, проводячи двома пальцями вгору знизу екрана в будь-якій програмі, можна включити поділ екрана (дуже зручно), а якщо потягнути від кута екрана зверху вниз, то програма відкриється у плаваючому вікні. Задум шикарний — наскільки приживеться, незрозуміло, але тим, хто користується багатозадачністю хоча б час від часу, такий підхід економитиме багато часу. За замовчуванням ці функції вимкнені, не забудьте ввімкнути їх!

Повідомлення на ТБ у режимі SmartView

Одна з фішок, які були замовлені мною кілька років тому. У режимі Smart View можна дивитися на телевізорі файли з пам’яті смартфона, наприклад, я часом запускаю так відео. Але потрібно не забути включити режим “Не турбувати”, інакше на екрані спливають ваші повідомлення, що відволікає та дратує. Тепер з’явилося таке налаштування, ви просто прибираєте повідомлення, вони не з’являються.

Звук та Chromecast

Можна вибрати, де саме відтворюватиметься звук, на телефоні або на пристрої Chromecast. Теж приємна фішка.

Камера

В інтерфейсі для професійних режимів з’явилися підказки, вони кажуть, що відповідає та чи інша функція.

У професійному режимі виникла гістограма.

Водяні знаки: Samsung не втрималися і повторили те, що китайські компанії роблять давним-давно. Водяні знаки можна автоматично додавати до кожного знімка. Ви можете відредагувати їх, додати свій підпис. Комусь це може бути зручно.

У режимі “Зйомка їжі” з’явилася підтримка телеоб’єктива, для “Мультикадра” скоротили час роботи, сам режим став простіше (не думаю, що він популярний, але все ж таки). Обновили меню фільтрів, їх вибір став простіше (так само і в «Галереї»).

Галерея

У галереї тепер можна вибрати альбоми, які будуть відображатися на загальній вкладці за замовчуванням, таким чином ви можете приховати альбоми, які вам тут не потрібні. Альбоми з однаковими іменами тепер можуть відображатись як один альбом (таке відображення можна і вимкнути). Перероблені історії, інші звукові ефекти, анімація – все стало симпатичніше. У “Пропозиціях” ви знайдете безліч автоматичних інструментів, які змінюють зображення, дозволяють їх відредагувати.

Стікери можна створювати з будь-якої картинки, достатньо вибрати об’єкт (він вирізається автоматично), можна додати окантовку різного кольору, повернути картинку. Щось подібне є в iOS16, але там об’єкти вирізуються автоматично – що зручно, якщо він добре вирізаний. Тут же ви можете повністю контролювати процес, але доведеться витратити трохи більше часу.

З’явилися нові інструменти для GIF, тобто анімацію можна налаштовувати, редагувати знімки та картинки стало помітно цікавіше. Можна обертати екран телефону під час роботи з зображенням, всі зміни залишаться в силі.

У редакторі картинок можна пальцем малювати геометричні фігури або серце, криві лінії будуть автоматично виправлені та перетворені на ідеальну фігуру. При цьому вам відразу показують набір картинок, які можна використовувати: для кола це годинник, земна куля та десятки інших зображень. Можна сказати, що “малювати” стало помітно простіше. Хороша фішка дозволяє прикрасити картинки швидко і без особливих витрат часу.

Селфімоджі та стікери отримали нові пози (плюс 15 стікерів), є можливість змінювати фон для селфімоджі, об’єднувати кілька картинок в одну.

Клавіатура Samsung

Для емодзи можна змінювати їхнє розташування в швидкому рядку запуску, достатньо їх перетягнути на нове місце. З’явилися текстові емотикони (каомодзі).

Для рядка пробілу можна налаштувати виклик додаткових символів, вони будуть розташовані поруч.

Сканування тексту

У галереї, камері та ряді інших програм з’являється значок Т, він дозволяє розпізнати текст і тут же його скопіювати, це можна зробити тільки для частини тексту. Дуже зручна фішка, яка була і раніше у Bixby Vision, тепер її інтегрували у стандартні програми.

Для низки мов можна не тільки розпізнавати текст, він також перетворюється на телефони, веб-адреси (для англійської є все, так що все буде працювати і для нас).

Повідомлення

При першому запуску програми можна відмовитися від отримання повідомлень від нього. Просте питання, яке дозволить не налаштовувати повідомлення пізніше.

Налаштування мови для кожної програми

Не всі розробники дозволяли змінювати мову всередині програми, тепер це системна функція. У налаштуваннях ви можете вибрати для кожної програми ту мову, що вам ближче та подобається.

Режим “Не турбувати”

Для цього режиму можна виставити контакти, дзвінки та повідомлення, від яких надходитиме повідомлення. Можна також додати програми, а також надсилати повідомлення від них. Наприклад, є сенс це зробити для системи розумного будинку.

Файл підкачки RAM – RAMPlus

Тепер можна повністю відключити RAM Plus, якщо вам не потрібна ця опція.

Панель “Безпека”

У налаштуваннях з’явилася зведена панель “Безпека”, де показуються всі налаштування та можливі прорізи. За замовчуванням можна активувати антивірус McAfee, він встановлений Samsung.

При надсиланні зображень банківських карток, паспорта та інших документів іншим людям телефон попереджатиме про наявність на фотографіях такої інформації, щоб ви не зробили цього випадково.

Режим обслуговування

Здаєте ваш апарат у ремонт – увімкніть цей режим, і всі особисті дані будуть заблоковані, ніхто не зможе отримати доступ до них.

Кілька таймерів у годиннику

У програмі «Годинник» можна додати кілька таймерів зворотного відліку (на жаль, вони відображаються на різних екранах, а хотілося б на одному).

Стікери для подій у календарі

Можна додавати будь-які події свої стікери (синхронізуються з календарем від Google).

Розділ “Використання пристрою”

Увесь розділ перероблений, можна встановити обмеження на програми, щоб не проводити надто багато часу.

Пошук у додатку “Мої файли”

З’явився пошук у рамках обраної папки, ви можете шукати як за назвами файлів, так і за інформацією, що міститься в них (текст, геомітки тощо).

Автовідповідач Bixby

Хороша фішка, у вас з’являється автовідповідач, він відповідає на дзвінки заздалегідь записаними фразами, відразу розшифровує голос того, хто дзвонить і показує вам. Мінус один: функція працює для корейської мови і лише у Кореї.

Враження та висновки

Перші кілька днів після оновлення не варто дивитися на час роботи, воно свідомо буде низьким. А ось потім все повернеться на круги своя, різниці в часі роботи не помітив, приблизно те саме. Якщо є якась оптимізація в цьому аспекті, то вона непомітна. Не зробили гірше, та й то добре.

До нового відображення шрифтів потрібно звикати, але в іншому купа змін по дрібниці, які разом і формують сприйняття системи. Сказати, що є якийсь прорив і щось, що змінює наше уявлення про систему, не можна. Вона і так була дорослою, дуже зручною (хоча тут у всіх своє бачення прекрасного). Така швидка поява нової версії Android на вже існуючих апаратах – це великий плюс, другий рік поспіль Samsung радує цим, іншим виробникам варто взяти такий підхід на озброєння, як і те, що обіцяють чотири роки оновлень системи.

Особливих вад не помічено, все працює добре. Приємно, що багатозадачність покращили, додали жести для поділу екрана, і ось таких дрібниць дуже багато, перерахував далеко не всі з них, але зосередився на основних. Для тих, хто тільки дзвонить і спілкується в обмеженому наборі додатків, більшість нововведень, мабуть, не дуже важлива. Як на мене, так OneUI дуже гнучка і підходить як новачкам, так і сучасним користувачам. Новачки просто будуть користуватися смартфоном і не полізуть у налаштування, а ось ті, кому потрібно найбільше, отримають такі можливості. Хороше оновлення можна ставити його спокійно.