Приблизно 10-12 років тому стали активно просуватися смартфони з гарним аудіотрактом, і я вирішив, що настав час все-таки купити більш-менш адекватні навушники замість гарнітур, які пропонувалися в комплекті з телефонами.

Численні форуми з аудіотехніки були завалені позитивними відгуками на навушники бренду Koss. Із загального потоку інформації виділялися розділи із моделлю Koss Porta Pro. Апарат вибирали виходячи із трьох основних моментів:

  1. Невисока ціна в районі 3500 рублів
  2. Незвичайний ретро-дизайн
  3. Висока якість звуку за свою вартість

Варто розуміти, що у 2010 році я закінчував навчання в аспірантурі, водночас викладаючи у своєму виші. Зарплата була мізерна (трохи більше 5 000 рублів), а аспірантська стипендія становила щось близько 1 000 рублів. Тому вибір навушників до 5000 рублів був очевидний.

Загалом начитавшись захоплених коментарів людей, які придбали Koss, теж вирішив долучитися до світу американського бренду. Так, у мене з’явилися Porta Pro.

На своєму YouTube-каналі я записував кілька відеооглядів легендарних «вух». Незважаючи на невелику кількість передплатників, ролики з пристроєм переглянули понад 150 000 людей. Пік переглядів припав на 2011 – 2014 роки. Але відео про Porta Pro народ дивиться досі, хоча це лише 3-5 кліків на ролик на день.

Цікаво, що компанія Koss продає ці навушники зараз у тому самому дизайні. І що ще дивніше – за ті самі гроші 🙂

У цьому матеріалі я розповім про два гаджети – Koss Porta Pro та KEB90, які входять до лінійки Utility. Вона відрізняється від звичайної версії тим, що оснащена системою знімних кабелів, дозволяючи підключати навушники до будь-яких пристроїв: до конектора апарата можна підключити кабель з 3.5 мм, USB Type-C або навіть Lightning (включаючи вбудований мікрофон та пульт дистанційного керування).

Вартість Koss Porta Pro Utility знаходиться в районі 4000 рублів, а KEB90 можна купити приблизно за 5000 рублів.

Koss Porta Pro Utility

  • Варіанти зовнішнього вигляду: чорний колір
  • Діапазон відтворюваних частот: 15-25 000 Гц
  • Конструкція роз’єму: гніздо 2,5 мм TRS
  • Введення аналогового аудіосигналу: да
  • Стерео: да
  • Імпеданс: 60 Ом
  • Чутливість: 101 дБ/мВт
  • Довжина: 1,2 м
  • Конструкція роз’єму: штекер 2,5 мм TRS
  • Позолочені контакти: так
  • Конструкція роз’єму: штекер 3,5 мм TRS
  • Позолочені контакти: так

Пристрій постачається у картонній коробці червоно-білого кольору. Наскільки я пам’ятаю, раніше вони постачалися у пластиковій напівпрозорій упаковці.

Зі зворотного боку вказані всі переваги серії Utility, а саме різноманітність підключення кабелів з різними роз’ємами на виході.

Варто відзначити, що версії USB-C та Lightning мають вбудовані мікрофони та систему управління. Однак такі кабелі купуються окремо. У комплекті ви отримуєте лише кабель 2.5 мм – 3.5 мм.

Ще в комплекті постачаються чохол під шкіру, гарантійний талон та інструкція.

Пристрій продається лише у чорному кольорі. Матеріал напівпрозорий. У мене свого часу були навушники із використанням щільного пластику.

Кожна амбушюра, а точніше її внутрішня частина, пофарбована в червоний і синій кольори. Перший відповідає правого каналу, другий – лівого. Аналогічно виглядають тонкі круги на металевих чашках. На них зображені навушники та назва моделі.

По контуру чашок проходять чорна матова смужка та тонка хромована. Раніше тут була одна смужка під метал. Зараз виглядає трохи сучасніше, але не вибивається із загальної концепції – під ретро.

Ледве вище розташована система під назвою ComfortZone. По суті, це фіксація навушників у крайньому положенні. Справа в тому, що конструкція тут має на увазі складання.

Так ось, важелем ви фіксуєте положення амбушюр. Кожен такий елемент із внутрішньої сторони має овальної форми поролонову вставку, щоб прилягання навушників до скроневої частини голови було комфортним.

Регулювання довжини оголов’я тут відкритого типу, тобто ви бачите, як дві металеві дуги переміщуються по двох напрямних із пластику. Самі оголовья випиляні з металу, забарвленого у чорний колір.

Загалом, виглядають навушники хлипуватими. Однак, мої Koss Porta Pro досі в робочому стані. На хвилиночку минуло 10 років, з яких я активно користувався ними не менше п’яти. Ну хіба що варто замінити поролонові амбушюри – коштують копійки.

Два плоскі кабелі відходять від кожного навушника і сходяться в одній точці з роз’ємом 2.5 мм. Довжина цього кабелю – 30 см.

Кабель прогумований із софт-тач покриттям.

Оскільки навушники Koss Porta Pro належать до накладних пристроїв, то на голові сидять як пушинка. Майже не відчуваєш тиску на вушну раковину. Але в такій конструкції є і мінус звукоізоляція, вона мінімальна. Будь-які шуми, звуки легко проходять крізь навушники.

Кабель із комплекту підключається до апарату за допомогою роз’єму 2.5 мм. Його довжина – 1.2 метри. Плюс ще 30 см від самих навушників.

Діаметр випромінювача тут близько 38 мм, тобто, порівняно з Wireless-версією різниці немає.

Після прослуховування музики на Koss Porta Pro був у культурному шоці. Я ніяк не очікував, що навушники за 3500 – 4000 рублів можуть так відтворювати звук.

Насамперед варто виділити нереально широку сцену. Я такої глибини не чув навіть у навушників за 30 000 – 40 000 рублів. Враження, що звук літає довкола, відчуваєш розташування інструментів на 100%. Вкрай незвичайні відчуття.

Далі відзначаєш детальне опрацювання середніх та високих частот. Все звучить чистенько, дзвінко та рівно. Радують сибілянти та хай-хети.

Сподобалися деталізація звуку та передача тонких моментів.

Гучність дуже висока, подача звуку найпотужніша: на 100% гучності при використанні vivo V70 Pro+ з виділеним ЦАПом випромінювачі починають «качати» на повну програму, але без спотворення.

Звичайно, є й невеликі недоліки. Мені не сподобалася нижня межа низьких частот. Чисто на слух адекватно відіграє від 40-50 Гц. Високі в районі 7000 – 10 000 Гц трохи задерті, благо без перевантаження та спотворень.

Найкраще Koss Porta Pro виявляють себе у популярному жанрі музики, трохи гірше – у важкому металі, більш-менш – у жанрі рок.

Невеликий нюанс: штекер кабелю треба з силою встромити до кінця в роз’єм навушників. У мене ж вийшло так, що я перший день слухав з не до кінця встромленим кабелем і дивувався перекосу каналів.

Koss KEB90

  • Варіанти зовнішнього вигляду: сірий металік
  • Діапазон відтворюваних частот: 10-25000 Гц
  • Конструкція роз’єму: гніздо 2,5 мм TRS
  • Введення аналогового аудіосигналу: да
  • Стерео: так
  • Імпеданс: 16 Ом
  • Чутливість: 105 дБ/мВт
  • Довжина: 1,2 м
  • Конструкція роз’єму: штекер 2,5 мм TRS
  • Позолочені контакти: так
  • Конструкція роз’єму: штекер 3,5 мм TRS
  • Позолочені контакти: так

Вони теж відносяться до лінійки Utility, але, на відміну від Porta Pro, є класичними навушниками.

Коробка така сама – червоно-біла. Усередині все розкладено максимально презентабельно: 5 різних амбушюр в окремому кейсі, а трохи нижче – чохол-мішечок для навушників (зроблений з не зовсім зрозумілого мені матеріалу на зразок гуми). Чохол має металеві скоби, щоб отвір щільно закривався. Звичайно, є інструкція та гарантійний талон.

Самі навушники упаковані у картонну коробочку чорного кольору. Там же кабель 2.5 – 3.5 мм.

Навушники KEB90 є мініатюрні внутрішньоканальні пристрої, корпус яких виконаний з металу, пофарбованого в темно-сірий колір.

Форма – типу усіченого конуса, верхівка якого має отвір, що плавно йде вглиб. На кінці звукового виходу стоїть металева сіточка.

Для користувача доступні два варіанти амбушюр: силіконові та виготовлені з піни з ефектом пам’яті. У першому випадку розміри S/M/L, у другому – M та L. Надягаються з великими труднощами, оскільки амбушюри круглі, а звукові виходи овальні та більшого діаметру. Порада: надягайте рухами, що вкручують.

Провід від навушників до перехідника – 33 см. Та й сам провід від перехідника до 3.5 мм – 1.2 м.

Для своїх вух підібрав амбушюри розміру L. Сидять у вушній раковині впевнено, не тиснуть, не випадають, провід не тягне під вагою власної ваги. Цілком можна використовувати для пробіжок чи будь-яких інших тренувань.

Однак варто розуміти, що перед вами навушники внутрішньоканальні, які можуть створювати тиск на барабанну перетинку. У цьому випадку у цьому плані все більш-менш нормально.

По звуку вони дуже схожі на Porta Pro – майже та ж АЧХ, але з більшою глибиною низьких частот, тут вони справді приємні. Відчувається слух, що нижня межа в районі 20-30 Гц. А ось високих надто багато, деякі мелодії звучать дещо дивно. Якщо є еквалайзер, то краще трохи прибрати десь у районі 6000 – 8000 Гц. Знову ж таки – на мій слух. Кожна людина сприймає звук по-різному.

Сподобався натиск: він сильний, сильний, енергія звуку відкривається на 100%. Уявіть собі, що у вас є молоток та кувалда. Так ось, подача звуку KEB90 саме така, як у кувалди. Наприклад, «Дуло – Morgenshtern» розриває ваші вуха на шматки. Я образно, звісно.

Ідеально підійдуть для прослуховування року, металу, чогось важкого. Дуже добре розкриваються у поп-музиці, джазі, менше у класиці. Гучність – «вище даху».

Враження

Лінійка Koss Porta Pro – це класика навушників, звуку та зручності використання. У новій версії з’явилася можливість замінювати кабель: 3.5 мм, USB-C або Lightning. Пристрій незвичайний, якісний з усіх точок зору. Є мінуси, які я перерахував у відповідному розділі.

Випромінювачі Koss KEB90 будуть цікаві тим, хто віддає перевагу внутрішньоканальним навушникам. Враження від звуку приблизно такі ж, як від Porta Pro, тільки у KEB90 ще глибші за низькі частоти. Плюси та мінуси привів вище.

На мій погляд, пристрої вдалими: невисока вартість, цікавий дизайн, непоганий звук, можливість використання з будь-яким пристроєм. Інше питання, що кабель USB-C та Lightning доведеться купувати окремо.

Вартість Porta Pro Utility – близько 4 000 рублів (можна знайти дешевше), а ціна KEB90 – в районі 5 000 рублів.

Розкажіть у коментарях, якими навушниками ви користуєтеся і чому.