Вітання.

Apple представила iOS16 у червні на WWDC, на початку вересня остаточна версія системи стала доступною для завантаження на пристрої користувачів. У цьому огляді поговоримо про особливості системи, а заразом порівняємо її з Android і подивимося, чи є в iOS16 щось незвичайне, нове, те, що відсутнє в Android. Поїхали!

Підтримувані пристрої

Починаючи з iPhone 8 ви можете встановити iOS16, деякі функції на попередніх поколіннях не працюватимуть.

Повідомлення на екрані блокування

Одна з найбільш спірних змін, Apple вирішили винести повідомлення вниз екрану, тепер вони групуються там. У всіх смартфонах сповіщення завжди були пов’язані зі шторкою, яка розташовується вгорі екрана, на Android були доступні альтернативні налаштування, коли сповіщення ховалися в нижній частині екрана, але популярністю вони не користувалися. У Apple вирішили бути не як усі, зате залишили можливість повернути повідомлення, зробити їх такими ж, як раніше. М’яко кажучи, дуже спірне рішення, яке суперечить усьому досвіду використання iOS попередніх версій. За замовчуванням включається саме такий вид повідомлень.

Екран блокування – шпалери, віджети

Вперше в історії iOS Apple переробили екран блокування, ви можете додавати на дисплей віджети, картинки, змінювати картинки в автоматичному режимі. З цікавого ви можете створити кілька різних екранів блокування і змінювати їх за настроєм в ручному режимі або вони будуть змінюватися автоматично в режимі “Фокус”. При використанні Apple Watch екран блокування також може змінюватись автоматично.

На Android екран блокування спочатку має широкі можливості налаштування, які залежать від виробника. Так що тут немає жодних новин та особливостей, в iOS16 просто запозичують існуючі рішення. Мені подобаються картинки із Землею чи Місяцем, вони виглядають добре. Але й годі.

Живі заходи

В оригіналі називається Live Activity, віджет у нижній частині екрана, який показує поточну подію. Наприклад, ви запускаєте музику та бачите відповідний віджет. Займаєтесь спортом? Отже, вам показують, скільки ви пройшли чи пробігли.

Повідомлення (iMessage)

Apple не підтримує RCS-повідомлення, які просувають різні виробники, включаючи Google. Що призводить до несумісності фірмового додатку iMessage з більшістю смартфонів на планеті, а це Android. Коли один із журналістів поскаржився на це, сказавши, що його мама не могла отримувати від нього повідомлення у тому вигляді, як він їх створив, Тім Кук запропонував купити мамі iPhone.

Я завжди знав, що мені пишуть з iPhone, якщо людина використовувала смайлики в кінці тексту, вони надходили у вигляді окремого повідомлення, а не в тексті, як це було написано. У Google навіть запустили рекламну кампанію, в якій просили відремонтувати повідомлення в iOS, оскільки вони не працюють нормально.

У Apple переходити на загальний стандарт не хочуть, але в iOS16 для iMessage додали кілька функцій, які ми добре знаємо за месенджерами, – можливість відредагувати відправлене повідомлення або навіть видалити його (як у себе, так і у людини, доступно в перші 15 хвилин після відправки). Можна позначити повідомлення як непрочитане, щоб повернутися до нього пізніше.

Функція SharePlay дозволяє дивитися серіал на Apple TV+ одночасно обговорюючи його в чаті зі своїм другом (виключно iMessage).

Також у повідомленнях можна ділитися нотатками, презентаціями, нагадуваннями, закладками із Safari. Так, цього всього в iOS не було, і тут можна поспівчувати користувачам цієї системи, що, до речі, пояснює популярність Telegram. Така собі заміна “Повідомлень”, які не вміли безлічі речей. Загалом можна сказати, що підглянули в Android багато фішок, але до реалізації всього, що там доступно, Apple ще далека.

Фокус

У російській версії опція називається “Фокусування”, що звучить максимально дивно, адже достатньо було залишити просто “Фокус”. Ви можете налаштувати різні варіанти оформлення того, що і як працюватиме у вашому апараті. Такі сценарії, які працюють залежно від вибраного пункту. В Android сценарії давно відомі, тут те саме, тільки вид збоку. З нового – можна змінити екран блокування під вибраний сценарій фокусування.

Пошта (вбудований додаток)

У пошті переробили пошук, тепер можна шукати не лише конкретні слова, а й їхні синоніми, що значно полегшує пошук. З’явилася опція “нагадати пізніше”, є невеликий проміжок часу, щоб скасувати відправлення повідомлення.

З приємного – можливість надіслати повідомлення за розкладом.

Фото

У розділі “Фото” можна переглянути дублікати фотографій та видалити непотрібні знімки. Такі альбоми, як “Приховані”, “Нещодавно видалені”, за промовчанням вимагають входу за допомогою розблокування обличчям (як варіант, пароль або датчик відбитка на моделях, де він є). В альбомі “Люди” доступне сортування контактів за абеткою.

У редакторі фотографій ви можете копіювати зміни (дії) та застосовувати їх до групи фотографій (своєрідна автоматизація, коли не потрібно робити однотипні дії).

Утримуючи об’єкт на фотографії, можна виділити його та зберегти окремо. Не завжди опція працює добре, дивіться, як класно вирізаний бик, а ось мене вирізали із дефектами.

Загальна папка в iCloud для фотографій

Якщо ви хочете ділитися з сім’єю своїми фотографіями, можете додати до шести чоловік. У спільній папці можна переглядати фотографії, редагувати їх. Можна настроїти фільтри так, щоб нові фотографії потрапляли у спільну бібліотеку автоматично.

Apple Pay та Wallet

У США з’явилася можливість зберігати у Wallet свої цифрові посвідчення особи (не всім штатів). При оплаті Apple Pay у Wallet з’являються квитанції від продавців (потрібна підтримка від магазину). Також можна використовувати Wallet для підтвердження віку в програмах, точна дата народження не передається сторонньому додатку. З’явилася можливість ділитися цифровими ключами з іншими користувачами, наприклад, так можна передати ключі від дому.

Здоров’я

Головне оновлення для ринку США, у додатку можна навести камеру на етикетку ліки та отримати його детальний опис. Враховується ваша медична карта, те, які ліки ви приймаєте, як ці ліки можуть конфліктувати між собою. У додатку можна реєструвати свої ліки, як їх потрібно приймати, створювати нагадування.

Фітнес

Додаток “Фітнес” можна використовувати без Apple Watch, ваш смартфон рахує кроки, показує вашу активність, закриває кола у віджеті. Можна ділитися своїми здобутками з друзями, ставити цілі. Для тих, хто використовує платну версію програми із позначкою “+”, є різні нагороди, у тому числі вони будуть видані за попередні досягнення.

FaceTime

Тепер можна надсилати виклик FaceTime на інші пристрої, наприклад, відправити його з комп’ютера на телефон або назад. Для нових версій iPhone можливе їх використання як веб-камери з MacBook, але потрібен окремий аксесуар.

Siri та голосове введення

Тепер підтримується запуск будь-якої програми, яку ви встановили на телефон, за допомогою команди. При введенні голосом автоматично розставляються розділові знаки, можна голосом вказати, що потрібно поставити смайлик (описавши його словами). Поліпшення очевидні, якість диктування безпосередньо залежить від мови, найкраща вона для англійської.

“Живий текст” та візуальний пошук

Функція Live Text може розпізнавати текст як зображення, так і відео, в останньому його потрібно поставити на паузу. Текст можна розпізнати, скопіювати та зберегти, також доступне використання словника для перекладу тексту.

Карти Apple

Можливість додавати проміжні точки на маршруті. Що тут сказати? Давно пора.

Дитячий аккаунт, батьківський контроль

Можливість створити дитячий обліковий запис на пристрої, встановити правила батьківського контролю.

У сухому залишку — чи варто оновлюватись?

Поза описом залишилася можливість використовувати FaceID в альбомній орієнтації (не на всіх апаратах), CarPlay та зміни в роботі (поки недоступно), також як iCloud+, який все ще недоступний. Багато функцій з’являтимуться з оновленнями. Не робив ніякого наголосу на Memoji, там з’явилися нові пози та емоції. В iOS з’явилася підтримка болгарської та казахської мов. Клавіатура має вібровідгук.

Кожна нова версія систем різних виробників приносить безліч дрібних змін, багато з них не потрібні для переважної більшості, орієнтовані на “важких” користувачів, які вміють вичавлювати всі свої пристрої. І тут iOS16 не виняток, чекати чогось такого точно не варто. Хороше оновлення з’явилося багато налаштувань, пов’язаних з інтерфейсом. Не завжди вони збігаються з тим, до чого звикли юзери iPhone. Наголос на глянцеву складову, простоту, наскільки вона можлива при ускладненні інтерфейсу.

Більшість представлених можливостей давно знайома по смартфонах на Android, тут немає одкровень. Але для тих, хто живе всередині міхура від Apple, це неважливо, головне, що у них з’явилися нові фішки, все інше вдруге.