
USB-флешки (flash-drive, флеш-накопичувач) дуже зручні, тому що дозволяють дуже легко переносити між різними пристроями великі обсяги даних. Але зручність має і зворотний бік – комп’ютерні віруси, які часто поширюються саме таким шляхом і виробники практично не намагаються вирішити проблему. Абсолютно захистити флешку без втрати зручності її роботи неможливо, а ось значно знизити ризик зараження досить легко. У статті описано просту послідовність дій, як створити захищену флешку, якій 99% вірусів нічого не зможуть зробити.
Останнім часом епідемія вірусів, що передаються між комп’ютерами за допомогою флешок, пішла на спад, проте загроза зараження все ще існує. Особливо вразливими навіть зараз залишаються комп’ютери та ноутбуки під керуванням Windows XP, а ось Windows 7, 8 та 10 заражаються набагато рідше. Звичайно, можна розраховувати на надійність своєї антивірусної програми, але якщо доводиться використовувати свою флешку в різних комп’ютерах, то хотілося б бути впевненим і в USB-накопичувачі, щоб не бути рознощиком вірусів.
Принцип захисту флешки дуже простий. Засобами файлової системи заборонено запис чогось безпосередньо на саму флешку (в кореневу директорію), а для роботи з даними створена папка Data, в яку користувач щоразу заходить і робить те, що йому потрібно – копіює та видаляє файли, створює підпапки тощо .д. Так як ця папка захищена від видалення та зміни її атрибутів, а доступу на запис у кореневу директорію флешки немає ні в кого, то 99% вірусів не зможуть нічого зробити шкідливого, і лише тихенько шипітимуть у безсилій злості. Невеликі недоліки в тому, що захищена таким чином флешка не зможе коректно працювати у багатьох пристроях типу MP3-плеєрів, автомагнітол тощо. (особливо застарілих моделей), і те, що користувачеві необхідно щоразу під час роботи заходити в папку Data. Але результат того вартий 😉
Ця технологія захисту флешки від вірусів за останні пару років перевірена особисто приблизно на 2000 домашніх комп’ютерів та ноутбуків, які здебільшого не є зразковими за “стерильністю” і лише один раз якийсь вірус “здогадався” зайти в папку Data і зробити своє брудне. справа – приховати підпапки та викласти замість них свої копії. Вважаю, що всього лише 1 випадок із 2000 – це дуже хороший результат. Крім того, кілька десятків людей вже кілька років користуються такими флешками і при купівлі нових обов’язково просять встановити захист від вірусів, тому що їм подобається їхня “незараження”.
Покрокова інструкція зі створення USB-флешки із захистом від вірусів
Усі дії робляться під обліком записом адміністратора, у процесі налаштування всі дані на флешці будуть знищені, тому необхідно попередньо їх скопіювати в інше місце.

Права кнопка на флешці, вибрати “Форматувати…”

Встановити параметри, як зазначено на зображенні вище (крім позначки тома), натиснути “Почати” – “ОК”. Після закінчення форматування натисніть “ОК” та “Закрити”.

Зайти на флешку та створити папку Data, повернутися назад до списку дисків.

Клікнути правою кнопкою на флешці, вибрати “Властивості” – закладка “Безпека” – кнопка “Змінити”.

Ставимо чотири галочки, “ОК”, далі на запитання відповідаємо “Так”, (якщо з’явиться вікно “Помилка застосування безпеки”, то “Скасувати”, “Скасувати”, “ОК”), вікно закриється.

У вікні “Властивості: ХХХХХХ (Х:)” на закладці “Безпека” натискаємо “Додатково”, далі “Змінити дозволи…”, подвійний клік на записи з типом “Заборонити”, ставимо вісім галочок, як на малюнку. Далі “ОК” – “ОК” (якщо з’явиться вікно “Помилка застосування безпеки”, то “Скасувати”, “Скасувати”, “ОК”) – “ОК” – “ОК”.

Заходимо у флешку, клацаємо правою кнопкою на папці “Data”, вибрати “Властивості” – закладка “Безпека” – кнопка “Додатково” – кнопка “Змінити дозволи…”, прибрати галочку “Додати дозволи, успадковані від батьківських об’єктів”, в запит відповісти “Видалити”.

Далі натискаємо “Додати” – “Додатково…” – “Пошук”, подвійний клік по “Все” у результатах пошуку, “ОК”.

У вікні “Елемент дозволу для Data” ставимо три галочки, як на малюнку, “ОК”.

Далі натискаємо “Додати” – “Додатково…” – “Пошук”, подвійний клік по “Все” в результатах пошуку, “ОК”, у вікні “Елемент дозволу для Data” ставимо десять галочок, як на малюнку, “ОК” .

Далі натискаємо “Додати” – “Додатково…” – “Пошук”, подвійний клік по “Все” в результатах пошуку, “ОК”, у вікні “Елемент дозволу для Data” параметр “Застосовувати” змінюємо на “Тільки для цієї папки” “, Ставимо п’ять галочок, як на малюнку, “ОК”.

У вікні “Додаткові параметри безпеки для Data” натискаємо “ОК” (якщо з’явиться вікно “Помилка застосування безпеки”, то “Скасувати”, “Скасувати”, “ОК”), “ОК”, “ОК”.
Як бачите, все дуже просто. Тепер флешка дуже добре захищена від вірусів і можна сміливо її використовувати в будь-яких комп’ютерах та ноутбуках, не переживаючи за те, що вона перетвориться на “розсадник вірусів”. Щоб знизити ризик до мінімуму, постарайтеся зберігати на флешці всі свої програми заархівованими архіватором ZIP, Провідник без проблем дозволить Вам зайти в архіви та витягти потрібні програми, а ось вірусу, який міг би пошкодити щось усередині архіву, ще начебто не придумано