Вітання.

Не секрет, що останні десять років для роботи використовую MacBook, колись узяв на пробу Air, потім через пару років пересів на Pro і закохався в ту машинку, вона пропрацювала у мене більше семи років і досі в строю. Поява моделі MacBook на ARM-процесорі стала безумовною подією, і мені хотілося оцінити всі можливості системи, та й змінити дідка на щось нове. Тому придбав 13-дюймову модель, це мій найулюбленіший форм-фактор.

Минув рік з невеликим, і вже можна точно сказати, що ноутбук мене дратує, а я перетворився на типового фаната Apple, який матюгається, робить купу непотрібних у повсякденному житті штук, але продовжує користуватися ноутбуком. Миші плакали, кололися, але продовжували жерти кактус.

Напевно, потрібно порозумітися, чому я досі не змінив цей MacBook Pro на щось інше, наприклад, на Windows-комп’ютер. Кілька років тому почав поступово шукати заміну для свого MacBook, брав на пробу різні комп’ютери, але завжди щось не влаштовувало — клавіатура, час роботи, якісь інші параметри. Брав флагмани від різних компаній і при цьому жодних упереджень проти Windows не відчував, рівноцінних з MacOS системи, десь краще одне, десь інше. Але не знайшов нічого, що задовольнить за сукупністю параметрів та ціни. Скажімо так, незважаючи на всі косяки та погіршення, для мене MacBook Pro залишається чудовою робочою машиною. Але впевненості в ній я більше не відчуваю, тому що мені вдалося зібрати безліч дрібних і великих глюків, кожен з яких додає дещицю роздратування. Відразу зазначу, що помилки в більшості випадків – це проблеми софту, того, що ARM-процесори для Apple в новинку і компанія тільки вчиться прибирати ті чи інші проблеми.

Довільно викладу те, що мені подобається в ноутбуці, а що викликає питання.

Алюмінієвий корпус, дисплей, клавіатура, час роботи

Хочеться почати з приємного, а в MacBook це без усіляких знижок корпус, виточений з алюмінієвої заготовки. Скільки не пробував різні машини, там алюмінієві корпуси майже завжди виглядають тонкими, не відчуваються так само масивно, як у MacBook (масивно зовсім не означає важко). Просто тут є відчуття металу, корпус не гуляє під руками (у нових iPad із цим проблема, товщину металу скоротили, він прогинається під пальцями, сподіваюся, до MacBook така тенденція не дійде).

Усі минулі MacBook затягував у шкіряні накладки, вони дозволяли відрізнити свій ноутбук серед інших плюс закривали корпус від подряпин.

Закрутився і якось не поставив наклейки, накладки із пластику не сподобалися, одним словом, став користуватися ноутбуком як є, заразом наклейки розмістив на верхній панелі.

Надійність корпусу не викликає сумнівів, у мене з’явилося кілька зарубок на бічних поверхнях, нічого критичного.

Не роняв ноутбук, загалом ставлюся до нього спокійно, порошинки не здуваю, але й не кидаю на ліжко чи стіл. Звичайне використання.

Клавіатура вимагала звикання, але зрештою освоївся. Не така зручна, як раніше, але звикнути можна. Клавіші з часом починають лисніти, я набираю багато текстів щодня.

Загалом, клавіатурою задоволений, хоча той самий тачбар не потрібен, він практично завжди марний.

Час роботи від однієї зарядки відмінний у моїх сценаріях використання (веб, Pages). Тут можна не турбуватися ні про що, та й підзарядити ноутбук можливо як завгодно, у тому числі від зовнішнього акумулятора за допомогою PD. Часто працюю від блоку живлення, знос батареї нині мінімальний, близько 1%. Зрозуміло, що основне трапиться через 2-2.5 року після початку використання, але по старій пам’яті впевнений, що він буде не таким великим, як в інших компаній. І це завжди був плюс для MacBook.

Екран відмінний, яскравість виставив приблизно на 70%, інакше сліпить під час роботи. Фільми майже ніколи не дивлюся, для цього я маю або телевізор, або планшет. У поїздках дивлюся з планшета чи телефону. Загалом із залізом все добре, і нарікань на перелічені компоненти немає. І це було про гарне.

Зношування SSD – невпевненість у терміні життя

У моєму ноутбуці 512 Гб пам’яті, 8 Гб оперативної пам’яті. Нагадаю, що у цих машинках уся пам’ять об’єднана, тобто це один фізичний блок. Виходить із ладу щось, і пиши зникло, заміна всієї плати, простіше купити новий ноутбук.

Мені не пощастило, тому що в моєму ноутбуці було підвищене зношування SSD, це проблема, яку вирішили софтовими змінами через півроку після появи машин на М1.

Вирішили умовно, оскільки система прокачує неймовірний на попередніх машинах обсяг даних, який знижує ресурс SSD. На даний момент у мене ось такий знос.

Майже вдвічі більше, ніж трапився за сім років на попередньому MacBook Pro, що називається, відчуйте різницю.

Систему встановлював з чистого аркуша, відключав індексацію Spotlight, танцював з бубном при повному і спадному Місяці — як мертвому припарку. Щогодини система прокачує близько 100 ГБ даних, навіщо і чому відповіді немає. Домагатися підтримки Apple відповіді безглуздо, вони самі не знають, що не так. Що типово, це різко скорочує термін служби SSD, і після п’яти років використання ноутбука потрібно буде бути обережним у всьому, він просто може накритися мідним тазом. Відсутність впевненості — це найгірше, що є з цим комп’ютером.

У когось все набагато краще, і немає таких проблем. Я не працюю з відео, з важкими файлами, звідки ці обсяги інформації, що обробляється, не дуже ясно. Але для порівняння взяв такий самий MacBook Pro на M1, якому півроку, він працює в офісі — пошта, браузер, трохи YouTube. За півроку там також вийшло пристойно використання SSD.

Тож, мабуть, це особливості нової архітектури і нічого з цим не вдіяти. Роздратування – це на майбутнє, тому що в теперішньому все працює і проблем тут немає жодних. Поки що все працює, а що буде далі, питання.

Особливості MacOS – повсякденні дрібниці, які дратують

Тут викладу не всі моменти, але найяскравіші, щоб ви відчули мій біль, який часом виникає в невідповідний момент. Я хочу працювати швидко, встигати зробити ті чи інші речі, не відволікаючись на ритуал пожвавлення програм або пристроїв. Для простоти розіб’ю свої проблеми на окремі розділи.

Робота із зовнішніми SSD/HDD. Ніколи не знаєш, чи прочитає система зовнішній диск чи ні. Вчора все ще працювало, сьогодні може не працювати. Перезавантаження не рятує ніяк, пристрій просто відмовляється читати диск. Спасибі добрим людям, які пояснили, що проблема застаріла і мені пощастило з нею зіткнутися тільки на цій машинці. Рецепт лікування простий до неподобства: встромити диск у Windows-комп’ютер, потім повернутися на MacBook. Сміх сміхом, але все працює саме так. Тепер у поїздки із собою беру пару дисків, щоб скидати дані, якщо один із них не читається. Незручно, але SSD хоча б невеликі за розміром не так відтягують рюкзак. Загалом не можу зрозуміти, як таке можливо, але періодично це трапляється.

А ще при роботі з фотографіями на зовнішніх носіях та спробі їх скопіювати на другий підключений диск часто ловлю помилку “Error-36”. Система неправильно обробляє файли і просто збоїть, теж застаріла проблема, вирішується парою команд у терміналі. Але сама наявність цієї помилки виглядає щонайменше дивно. Давно час було вирішити це питання. У пошуку величезна кількість сторінок, які пропонують її рішення, і, зважаючи на все, вона не поодинока.

Барабашка та закриття додатків. Вбив кілька днів на те, щоб зрозуміти, чому мій ноутбук самостійно закриває програми, які були відкриті. Зазвичай у мене відкрито пошту, браузер, Pages, Telegram, Finder. Неважливо, закриваю я кришку ноутбука чи ні, підключений він до мережі чи ні, але через годину-другу самостійно закриваються Pages та пошта. Якщо був відкритий Safari, то він також закривається (але ним майже не користуюся, і мені все одно). Деколи виходить, що закривається і Chrome.

На що тільки не грішив, облазив усі налаштування, нічого не допомагає. Ноутбук живе своїм життям і просто закриває ці програми. Щоразу.

Зависання додатків – замри! Пишу цей текст, вирішив скопіювати у Pages шматочок зі своєї статті, яка відкрита у Chrome. Несподівано Pages перестає відгукуватися, можна спокійно відкинутися на спинку крісла, помре секунд через двадцять, до цього моменту можна розслабитися. І таке трапляється іноді, не так часто, щоб сказати, що щодня, але раз на пару днів точно.

Необхідність перезавантажуватись. На MacOS є багато неприємних моментів, але один дратує мене найбільше зникають іконки файлів у Finder. Вчора ще все показувалося ось так.

А потім раптом вони зникають і ніякі налаштування їх не можуть повернути назад. Інструкції в мережі, які дають змогу видалити кеш через термінал, у мене не працюють. Рятує перезавантаження, минає кілька днів, і історія повторюється.

Є й інші “дрібниці”, які змушують перезавантажуватись. Але про них навіть не писатиму.

Не працює прикріплення файлів. Працюєш у звичному режимі, натискаєш у пошті “Прикріпити файл”, а потім нічого не відбувається. Немов і не натискав на кнопку. Причому збій має системний характер, в тому ж Telegram в цей момент також все встає. Можна почекати п’ять хвилин і все запрацює. А можна закрити програму, знову відкрити, і все буде працювати. Здається мені, що так не повинно бути.

Безпричинні гальма. При роботі в кількох програмах часто під час перемикання пристрій підвисає, я занадто швидко перемикаюся між вікнами на клавіатурі. У всякому разі, в підтримці Apple мені заявили, що потрібно спробувати не перемикатися так швидко, система працюватиме надійніше. Ні, це не жарт поганого штибу. Зрозуміло, що той, хто радив мені це, не дуже розумна людина, проте.

Зникнення вільного місця на SSD. У мене коштує SSD на 512 ГБ, вільного місця зазвичай близько 250 ГБ. Але іноді відбувається дивне, система раптом починає кричати, що місця немає. Допомагає перезавантаження, відразу з’являється вільне місце з нізвідки. Шукав причину витоку у різний спосіб, але це, мабуть, проблема системи. Немає жодних файлів, кешів, у яких є якийсь обсяг даних. Просто система якось дивно починає поводитися. І нічого із цим не зробити.

Мої враження та вердикт

Для Apple ARM-процесори та нова архітектура пам’яті – це все ж таки щось нове, звідси глюки в софті, всілякі дрібниці, які вилазять постійно. Компанія оновлює свої програми та системи, але проблеми носять хаотичний характер і безпосередньо залежать від того, як ви користуєтеся комп’ютером, які програми у вас стоять і під яким навантаженням знаходиться пристрій. Вгадати, вилазитимуть у вас проблеми чи ні, неможливо. Описав лише ті, які є в мене, а є ще люди, у яких ноутбуки просто згоряли від звичайних аксесуарів! Буває і так.

Як мені бачиться, більшість проблем носить програмний характер, при цьому я просто користуюся пристроєм як офісний працівник, не запускаю, окрім Telegram, Chrome, якісь складні сторонні програми. І отримую на виході таку роботу системи. За свої гроші MacBook Pro вийшов дуже сумнівною покупкою, а головне немає ніякої впевненості, що він не викине щось ще. У всіх сенсах сирий продукт.

Спілкуючись з іншими власниками таких «прошінок», чув зазвичай, що це нічого, іноді буває таке, але це некритично. Дехто казав: «Зате Windows ще гірша, і там зовсім неможливо працювати». На моє зустрічне питання, коли вони працювали в Windows, зазвичай відповідь була «ніколи», зате вони бачили, як це роблять інші. Не можу сказати нічого про Windows, але від MacBook Pro на M1 у мене поганий післясмак. Так, я неправильно і з цікавості інвестував свої гроші у цей робочий для мене інструмент. Все одно за рядом параметрів для мене він виграє у Windows-ноутбуків, але те, що в такому дорогому ноутбуці є перелічені проблеми просто нонсенс. Жодного задоволення від використання, а лише роздратування, коли базові речі перестають працювати. Попередній MacBook на Intel був набагато стабільнішим і передбачуваним у всіх варіантах використання. Ось такі враження у мене від мого ноутбука.