Windows заблоковано. Хто винний і що робити?

Закритий замок

Отже, це все-таки трапилося і з нами – Windows заблокований банером або так званим SMS-вимагачем з офіційною назвою Trojan.Winlock (найчастіше прикривається Microsoft Security Essentials або Службою безпеки України), хоча краще було б його назвати просто здирником або блокувальником. Існує безліч інструкцій, що робити після зараження, але, як відомо, найкраще лікування – це профілактика.

У статті розуміємо, чому Windows заблоковано і як не потрапити в неприємну ситуацію в майбутньому

Кому вигідно блокувати Windows?

Простий розрахунок. В одному невеликому місті живе 16 тисяч жителів, від яких надійшло минулого року більше 150 прохань вирішити цю найчастіше делікатну проблему – розблокувати Windows. Левова частка чомусь у період Новорічних свят. Якщо припустити, що звернувся кожен другий, а інші або перевстановили заблокований Windows, або звернулися по допомогу до інших фахівців, то на 50 людей припадає одне блокування на рік. Якщо припустити далі, що гроші відсилає кожен 50-й потерпілий, то з 2500 мешканців на рік шахраям йде близько 25 у.о., тобто 0,01 у.о. із кожного. Помножуємо цю здавалося б невелику цифру на багатомільйонне населення пострадянського простору… Можна взяти калькулятор, щоб явно побачити масштаб… Вражає, чи не так? Реально все може бути у кілька разів більше.

Банерів, які блокують Windows, буває безліч, але вгадується однаковий почерк, швидше за все, що розробників цих шкідливих програм 3-4 різні групи або навіть лише кілька людей. Хто саме це робить так і залишиться загадкою, але що це вигідно – однозначно.

Суми, які наполегливо просять переслати зі свого гаманця в чужий, на початку 2011 року були в районі 30 у.о., на початку 2012 року піднялися до 100-150 у.о. рівні 30-50 у.о. Ринкова економіка і тут така вся ринкова.

Хто в групі ризику і як не допустити блокування Windows?

За аналізом зараження і за словами потерпілих, програму-блокувальник зазвичай завантажують самі ж користувачі. Найчастіше вона ховається у посиланнях на “полуничку” або звичайних відео нових фільмів “у дуже добрій якості”. Рідше (10-15%) програма завантажується, використовуючи вразливості в Java (суб’єктивно – у браузерах Opera та Internet Explorer), але завжди на не дуже “чистих” сайтах. У “групі ризику” з тих, хто звертається за допомогою, частіше за чоловіка віком 30-50 років, трохи рідше за чоловіка молодшого, ще рідше за жінок і дітей. Останні зазвичай “попадають” на блокувальник Windows на сайтах з онлайн-мультфільмами. Дехто примудряється, незважаючи на всі поради, блокуватися тричі на рік.

Щоб звести до мінімуму можливість зараження, досить якнайрідше завантажувати файли з Інтернету, особливо з підозрілих сайтів. Для перегляду відео додати в закладки кілька перевірених сайтів, а не шукати щоразу фільм через пошукові системи. Те саме стосується і сайтів із сумнівним змістом, тому що зміст може бути сумнівним, але сайт давно відомий і тому небезпека мінімальна. Всі браузери мають вразливість, але краще вибрати той, який оновлюється автоматично, так зведемо до мінімуму можливість використання блокувальниками вразливості Java. І головне – антивірус. Звичайно, він повинен бути і повинен оновлюватися. Яким він буде названий ім’ям і з яким статусом платності/безкоштовності – це питання кожен вирішує для себе, самостійно обравши баланс між гаманцем та совістю.

Що робити, якщо Windows заблоковано та хто зможе допомогти?

Після того, як Windows заблоковано, головне – не відсилаємо нікуди гроші. Толку все одно не буде.

Можна спробувати пошукати код розблокування в Інтернеті на сайтах Eset Nod 32, Лабораторії Касперського або Dr.Web, але останнім часом здебільшого коди не підходять, хоча ще рік тому кожен другий випадок міг бути розблокований шляхом введення коду.

Якщо у нас знання комп’ютера на рівні звичайного користувача, то не варто навіть пробувати самостійно розблокувати, простіше знайти друга/знайому/просто хорошу людину, яка розбирається в цьому напрямку краще і за інструкцією зможе допомогти. Хоча спробувати все-таки можна спробувати, пошукавши інструкції в Інтернеті. Якщо нічого не вийшло чи ні знань чи бажання самостійно прибрати цю ганьбу з екрану, то різноманітні фірми та приватні особи пропонують свої послуги з розблокування Windows, але за явно завищеними цінами (близько 10-20 у.о.), хоча роботи там зазвичай хвилин 15-20.

Не варто переживати з приводу того, що в тексті блокувальника Windows є тимчасові обмеження (зазвичай 8 годин) для переказу грошей, інакше жорсткий диск буде відформатовано, BIOS буде знищено, а дані про перегляд незаконного контенту будуть передані до прокуратури. Ніхто нічого не відформатує, не знищить та не передасть. Принаймні жодного разу такого не було. Навіть навпаки, були випадки, коли за кілька днів блокувальник втрачав свою владу на Windows і система продовжувала працювати, як і раніше.

Leave a Reply

Your email address will not be published.