Вступ

Меш-система від Xiaomi мені сподобалася. Причин рівно дві: по-перше, дешевше, здається, на ринку нічого немає, по-друге, все працює з коробки. Від користувача потрібна мінімальна залученість. По суті, я просто вставив провід у WAN-порт, а потім вказав логін-пароль для доступу в інтернет і вигадав ім’я-пароль для Wi-Fi-мережі. І все. Всю квартиру накрила Wi-Fi 6 мережа. Зрозуміло, простота лише показна. Для допитливих дослідників усередині знайдуться цікаві речі (VPN, IPTV, клонування mac-адреси, L2TP і т.д.)

Чи є прибуток від Wi-Fi 6? Невеликий, приблизно 25-30 Мбіт/с. У Wi-Fi 5 5.0 ГГц мережі тест швидкості показує, наприклад, 270 Мбіт/с, а Wi-Fi 6 — вже 300 Мбіт/с.

Ну і насамкінець давайте відразу домовимося, що це текст для тих, хто роздумує, чи варто купити сяомічний роутер, чи воно буде працювати, чи це марна трата грошей. Наприклад, у мене є знайомі, у яких велика квартира, і вони використовують два окремі роутери. Просто тому, що не знають, що таке Mesh-мережі та не готові витрачати багато грошей. Умовно кажучи, вони є ідеальною цільовою аудиторією такого рішення. Розпакував, увімкнув, сам налаштувався, і забув.

Позиціювання

Xiaomi Mesh System AX3000 – це простий спосіб створити Wi-Fi 6 Mesh-мережа. Mesh-мережа – це безшовна мережа, яка дозволяє пристрою перемикатися між роутерами на льоту, не перериваючи з’єднання. Mesh-мережа потрібна у великому будинку чи квартирі, яку стандартний роутер не може покрити.

Головні переваги, що продають Xiaomi Mesh System AX3000, за версією Xiaomi:

 • Двохдіапазонний Wi-Fi 6 (підтримка 2х2 160 МГц)
 • Mesh-мережа з площею покриття 372 квадратні метри з коробки
 • Загалом у Mesh-мережу можна зв’язати до 10 роутерів
 • Ємність до 254 пристроїв, що одночасно працюють у мережі
 • Сертифікат захисту BSI Kitemark для IOT (мається на увазі, що роутер надійно протистоїть хакерам від брутфорс-атак)
 • Штучний інтелект моніторить мережу та оптимізує її (як приклад наводиться, що якщо одна з трьох башт втратила сигнал, то мережа підлаштується під роботу на дві башти)
 • Просте налаштування (тут підтверджую, по суті, я лише логін та пароль від інтернету ввів, а далі роутер все сам)
 • Підтримка OFDMA (множинний доступ із ортогональним частотним поділом — що це таке, див. нижче за текстом)
 • Повний контроль над роутером та підключеними пристроями із програми Mi Home
 • Створення гостьової Wi-Fi-мережі

Технічні характеристики

 • Площа покриття: 372 кв. метрів (1 роутер – 186 кв.м)
 • Процесор: Qualcomm IPQ5000 2 ядра A53 1.0 ГГц CPU
 • Мережевий процесор: 1.0 ГГц NPU
 • Пам’ять: 256 МБ
 • ОС: MiWiFi ROM (заснована на OpenWRT)
 • Wi-Fi 2.4 ГГц: 2×2 (підтримка Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax), максимальна теоретична швидкість 574 Mbps)
 • Wi-Fi 5.0 ГГц: 2×2 (підтримка Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax), теоретична максимальна швидкість 2402 Mbps)
 • Підтримка стандартів: IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, IEEE 802.3/3u/3ab
 • Модуляція:
  • 11b:DSSS:DBPSK(1Mbps),DQPSK(2Mbps),CCK(5.5/11Mbps)
  • 11a/g:OFDM:BPSK(6/9Mbps),QPSK(12/18Mbps),16QAM(24/36Mbps), 64QAM(48/54Mbps)
  • 11n:MIMO-OFDM:BPSK,QPSK,16QAM,64QAM.
  • 11ac:MIMO-OFDM:BPSK,QPSK,16QAM,64QAM,256QAM.
  • 11ax:MIMO-OFDM:BPSK,QPSK,16QAM,64QAM,256QAM,1024QAM
 • Порти:
  • 1х 10/100/1000Mbps WAN-порт
  • 3х 10/100/1000Mbps LAN-порт
 • Кнопки: кнопка Mesh, кнопка скидання
 • Захист: WPA-PSK/WPA2-PSK/WPA3-SAE, білий та чорний список, прихований SSID
 • Технології: Beamforming, OFDMA, BSS Coloring, WPA3, IPv6, MU-MIMO
 • Інше: антена з високим коефіцієнтом посилення, 2 світлові індикатори (системний + мережа), кнопка Mesh, є програма MiHome, сертифікат BSI Kitemark для IOT
 • Розмір: 97 × 97 × 222 мм (2 башти в комплекті)
 • Ціна: 10 490 рублів за 2 башти

Зовнішній вигляд та комплект

Xiaomi Mesh System AX3000 продається як у комплектації з 2 баштами, так і можна купити одну башту. На даний момент на «Яндекс.Маркеті» продається тільки окремо по 5995 рублів за штуку. В принципі, різниці ніякої немає, що окремо купіть вежі, що відразу дві разом.

Але Xiaomi на тест надала версію 2-pack. Комплект мінімальний:

 • 2 роутери
 • 2 адаптери
 • 1 провід Ethernet
 • Інструкція
 • Гарантія

Роутери поставляються у простій коробці, на якій розписано основні властивості. Кожен елемент комплекту (за винятком макулатури) запакований у свій пакетик.

Мабуть, дизайн мені подобається. Принаймні, це симпатичніше, ніж типовий роутер, що наїжачився антенами.

Напевно, найбільше роутер нагадує стовпчик. Було б, до речі, прикольно, якби поєднали роутер із розумною колонкою. Створив собі як Mesh-покриття, а й розумний мультирум.

На передній панелі є 2 світлодіоди. Один відповідає за внутрішню, а інший за зовнішню мережу. Більше на роутер нічого не світиться. Щиро кажучи, якось навіть незвично. Раніше у мене всі роутери переливались зеленими вогнями з фронтального та з боку LAN-портів. До речі, в огляді програми Mi Home поговоримо, як можна керувати індикаторами (спойлер: вимкнути, робота лише в заданий час).

Обидва діоди можна вимкнути через програму або призначити розклад роботи. Темний пластик досить маркий, але, в принципі, це не повинно бути проблемою. Роутер – це не той предмет, який постійно беруть до рук.

Перше включення

Розпаковуємо вежі, підключаємо адаптери живлення, розставляємо по квартирі, а одну з веж підключаємо до інтернету через WAN-порт.

В описі на промо-сторінці Xiaomi говорить, що налаштування практично не потрібне, тому що роутери спочатку налаштовані на фабриці. У мене домашній інтернет від білайн. І налаштувань ніяких не знадобилося. Забігаючи вперед, після налаштування роутера я зайшов на спеціальну сторінку, що надається білайн, і ввів логін-пароль для доступу в Інтернет.

Після включення роутера до мережі живлення з’являється відкрита Wi-Fi мережа, до якої, по суті, може підключитися будь-хто. Так що краще не позіхати! При підключенні до Wi-Fi автоматично відкривається сторінка в браузері, на якій вам пропонують вибрати країну використання роутера, а також погодитися з угодою користувача. Якщо що, то у правому верхньому кутку є меню вибору мови, але я якось спочатку не звернув уваги, що сторінка англійською. У принципі, всі налаштування полягають у тому, що треба вигадати ім’я та пароль для Wi-Fi мережі, дозволити використання частоти 160 МГц, а також вибрати, що ви хочете – дві окремі мережі (2.4 і 5.0 ГГц) або гібридну мережу, коли пристрій і роутер самі вирішують, як їм найкраще. Я спочатку вибрав гібридну, але потім зрозумів, що в цьому випадку мені доведеться знову всю техніку перепідключати. Отже, я створив дві мережі, назвав їх так само, як було, і встановив такий пароль. Вся побутова техніка без проблем підключилася.

Тепер настав час підключити другу башту та створити Mesh-мережу. Встромляємо вежу в мережу, чекаємо, натискаємо кнопку mesh на корпусі вежі. Чекаємо, коли два молочно-білі діоди на корпусі загоряться рівним світлом. Усе.

Це, мабуть, вперше, коли я так просто налаштував роутер. Зазвичай завжди доводиться копошитися, ритися в інтернеті, звірятися з налаштуваннями на сторінці провайдера, качати прошивки. А тут раз і готове! Спочатку очікував іншого, тому що минулий роутер від Xiaomi мені знадобилося трохи налаштовувати. Коротше кажучи, у випадку з моделлю роутера (і інтернетом від білайн) Xiaomi – справжній А-бренд.

Можливості веб-інтерфейсу та програма Mi Home

Веб-інтерфейс

Після первинного налаштування роутер перезавантажиться і вже запропонує увійти на екран основних налаштувань, попутно запропонує завантажити програму Mi Home. По суті, на екрані налаштувань вам робити нічого. Якщо ви проставили всі галочки, то на поточному етапі у вас є гібридна Wi-Fi 6 мережа, а роутер самостійно перевірив наявність оновлень.

Однак у надрах Xiaomi Mesh System AX3000 є цікаві налаштування, які варто оцінити.

Домашня сторінка дуже інформативна. Тут можна відразу подивитися стан мережі, побачити підключені пристрої, встановити обмеження швидкості. Усі пристрої наочно видно. Відомо, які працюють на мережі 2.4 ГГц, а які на 5.0 ГГц. Відповідно, простим кліком можна блокувати доступ до Інтернету.

На сторінці налаштувань можна вказати пароль, вказати тип шифрування. За умовчанням стоїть WPA2, але є і WPA3. Цікава функція для фірмових розумних гаджетів Xiaomi: якщо ім’я Wi-Fi або пароль змінюються, пристрої Xiaomi IoT, що підтримують цю функцію, можуть автоматично підключатися до мережі маршрутизатора. Зручна дрібниця, яка дозволить не перейматися перепідключенням пилососа або очищувача повітря після зміни налаштувань.

На наступній вкладці є опція “Клонування Mac-адреси”. Для більшості опція не дуже потрібна, але тим, у кого мерзенний провайдер, вона може стати в нагоді.

На вкладці «Додатково» є QoS, динамічний DNS, а також є можливість створити демілітаризовану зону (DMZ). Ну це вже якась бізнес-тема. А якщо у вас є VPN, можна прописати його налаштування. При цьому є пункт “Розумний VPN”, який дозволяє використовувати VPN тільки для окремих пристроїв.

Додаток Mi Home

Відкривати веб-інтерфейс роутера – це тяжка справа. Набагато простіше всім керувати через програму. А ще додаток трохи функціональніший, тому що в веб-інтерфейсі я не знайшов опції відключення LED-підсвічування на баштах. А у додатку вона є!

До речі, програма сама автоматично виявила роутер і запропонувала його додати. Ну, прямий не Xiaomi, а AirPods від Apple. З тією лише поправкою, що у Xiaomi при використанні фірмового роутера всі розумні пристрої виявляються і додаються.

Домашній екран роутера у програмі виглядає так.

Та й загалом додаток сподобалося більше. Якось все наочніше. Якісь пристрої система дізнається та ставить іконки (наприклад, Apple), якісь ні (наприклад, Samsung). Дуже зручно, заходиш на вкладку macbook, визначаєш обмеження швидкості, вказуєш дозволені сайти або заборонені сайти.

Вважаю, що подібні заборони користуватимуться популярністю в сім’ях з дітьми, коли можна буде щось закрити. Наприклад, я прописав Instagram і стрічка перестала оновлюватися. Можна закрити Tik-Tok, YouTube, Wildberries, Steam заблокувати.

Раніше я жартував, що стратегічний контроль над квартирою досягається шляхом захоплення туалету та холодильника. Тепер до цього списку слід додати ще інтернет.

А ще у додатку є можливість увімкнути WPS, щоб не говорити пароль. Або можна взагалі створити гостьову Wi-Fi мережу. Якщо роутер працює не в Mesh-мережі, доступна опція планового відключення Wi-Fi. Наприклад, на ніч. Та й можна запустити опцію оптимізації Wi-Fi мережі. Різниці я не помітив.

Висновок та враження

Як ви розумієте, друга вежа може працювати або як Wi-Fi репітер, або до неї можна приєднати Ethernet-кабель. Система з двох роутерів потрібна для справді великих будинків. Наприклад, я проводив тести у двокімнатній квартирі розміром 60 кв. метрів. І навіть якщо роутер віднести на кухню, то й у протилежному кінці квартири гарний прийом сигналу 5 ГГц. Але Mesh-систему я настроїв. Розумні колонки воліли підключитися до роутера, який на кухні, а комп’ютер і Android TV приставка – до роутера у вітальні.

Xiaomi Mesh System AX3000, безперечно, можна рекомендувати до покупки. Особливо, якщо у вас велика квартира. Враховуючи, що ціна комплекту з веж не вигідніша, ніж якщо купувати окремо, то можна спочатку купити один роутер. А якщо його покриття буде не вистачати, то потім докупити другий.

За 2 тижні із мережею проблем не було. І це при тому, що я часто досить активно навантажував роутери, наприклад, одночасно качаючи 80 ГБ з Epic Games Store на ноутбук і 70 ГБ 4К відео для тесту телевізора. У сусідній кімнаті дівчина щось дивилася на ноутбуці.

Почитав форуми. Народ вихваляє, але намагається купити не глобальну, а саме китайську версію, мотивуючи це тим, що в Європі роутери «душать», а в Китаї немає.

Як я розумію, Xiaomi Mesh System AX3000 – це найдоступніший варіант, який можна знайти на ринку, щоб і Wi-Fi 6, і Mesh. Наприклад, Keenetic Voyager Pro коштує 9990 рублів за штуку, тобто 20 тисяч рублів за 2 роутери. За 9 тисяч (15 УРАХУВАННЯМ за 2 штуки) можна урвати ASUS ZenWiFi AX Mini. USB-портів в обох випадках немає. І не зовсім розумію логіку, але в обох конкурентів лише по 1 LAN-порту.

Ось рішення від TP-LINK за ​​16 тисяч карбованців. Чомусь лише 1 LAN-порт.