Якщо сигнал в окремих місцях будинку або квартири дуже слабкий, то не поспішайте купувати новий Wi-Fi-роутер, так як дорогі моделі не дуже відрізняються від недорогих за характеристиками. Швидше за все, що сигнал стане потужнішим, але в результаті він просто там, де був слабким, стане трохи сильнішим, а в тих місцях, де його не було, все одно буде недостатнім для стабільної роботи. Так, можна пробувати тижнями змінювати параметри роботи бездротового модуля в роутері, шукати покращені прошивки та робити саморобні антени. Але значно простіше просто правильно розмістити Wi-Fi-роутера в будинку або квартирі, так як це важливіше, ніж потужність передавача та коефіцієнт посилення антени разом узяті.
Особливості розповсюдження сигналу Wi-Fi
Сигнал Wi-Fi слабко відображається і в основному поширюється по прямій лінії, дозволяючи працювати без перешкод на відстанях до 300 метрів і навіть далі, але дуже втрачається при проходженні стін, особливо капітальних і залізобетонних. Тому при виборі місця встановлення Wi-Fi-роутера необхідно уявити прямі лінії до тих місць квартири або будинку, в яких найчастіше будуть клієнти (стіл для ноутбука в кімнаті; SmartTV у вітальні; кухонний стіл, за яким багато хто любить сидіти з планшетом і і т.д.).
Дуже важливо, щоб на шляху цих прямих ліній було якнайменше стін та інших габаритних предметів або вони перетиналися під якомога прямішим кутом. Крім того, варто враховувати, що великі металеві або такі, що містять метал предмети (холодильники, пральні машини, дзеркала в модних зараз шафах-купе і так далі) абсолютно непрозорі для радіохвиль, тому за ними сигнал проходитиме лише за рахунок відбиття від бічних стін, т. .е. він буде значно слабший і неякісніший.
Природно, що умови бувають дуже різними, але загальне спостереження таке, що більшість ноутбуків починають нестабільно приймати сигнал через 3 стіни, а планшети та смартфони – вже через 2 стіни. Це правило дотримується часто, але все ж таки не аксіома, так як відомі випадки, коли і через 5 стін, покрутивши трохи ноутбук, можна було відносно стабільно користуватися Інтернетом. Крім того, в умовах тісної міської забудови щільність близьких активних пристроїв часто буває такою високою, що навіть використання дорогих Wi-Fi-роутерів з якісними антенами не завжди зможе значно покращити ситуацію. У цьому випадку необхідно просканувати мережу (наприклад, дуже простою програмою для Android WiFi Analyzer) і зайняти канал, де сигнал від інших роутерів буде якомога слабшим. Найчастіше вільні канали 12 і 13, але необхідно враховувати, що деякі клієнтські пристрої (ноутбуки, планшети, смартфони) не зможуть підключитися до роутера на цих частотах.
Схеми місць встановлення Wi-Fi-роутера
Схеми складені з прикладу однієї з типових планувань 3-х кімнатної квартири. Місце встановлення роутера позначено зіркою, а очікуваний рівень сигналу у різних місцях позначений знайомою всім піктограмою. Передбачається, що використовується звичайний недорогий роутер з потужністю передавача 20 дБм та стандартною всеспрямованою антеною з коефіцієнтом посилення 5 дБі.
Приклад 1, невдале розташування роутера – у кутку однієї з кімнат. Сигнал буде добрим лише в половині приміщень, а в “місцях самотності”, де зазвичай використовуються смартфони та планшети, цілком може бути відсутнім.
Приклад 2, дуже невдале розташування роутера – На кухні біля кухонного столу. Хоча покриття буде дуже хорошим або хоча б стабільним майже по всій квартирі, але в Комнаті2 сигнал буде дуже слабким або його вже практично не буде, тому що необхідно буде “пробитися” через 4 стіни, розташовані під 45 градусів, що рівнозначно 6 стін.
Приклад 3, оптимальне розташування роутера – у центрі квартири чи будинку, на відкритому місці. В цьому випадку сигнал буде хорошим або дуже хорошим у всіх кімнатах і на балконі, тому що на шляху прямих ліній від місця встановлення до клієнтів в більшості випадків буде не більше 1 стіни.
Варто враховувати, що слабкий сигнал Wi-Fi або нестабільний зв’язок з Інтернетом можуть бути з десятків різних причин (проблеми у провайдера; “сира” прошивка роутера; несправний роутер або адаптер у клієнтському пристрої; радіоперешкоди від іншого пристрою, що близько розташованого, тощо. ), але на багато факторів нам часто складно вплинути, а ось правильно вибрати хороший Wi-Fi-роутер та оптимальне місце для його встановлення – це зовсім нескладно